Zooloji (Hayvan Biyolojisi) Nedir, Hakkında Geniş Bilgi

Hayvan Biyolojisi olarak da bilinen Zooloji, hayvanlar ve onların ekosistemleri ile etkileşimlerini ele alan bir biyoloji dalıdır.

Ek olarak doğal dünya biyolojisi olarak da bilinen Zooloji, hayvanları ve hayvan davranışlarını analiz etmenin teknolojik bilgisidir. Zoologlar ve doğal dünya biyologları, hayvanların ekosistemleri ve farklı doğal dünyaları ile nasıl etkileşimde bulunduğunu ortaya çıkarmak için çalışmaktadır. Zoolojinin ilgi alanı, doğal dünya ortamlarının korunması ve vahşi yaşamı tehditlerden korumaktır. Zoolog ve vahşi yaşam biyologları, duyarlı hayvan ve doğal dünya popülasyonlarını korumaya ve büyütmeye yardımcı olmaktadırlar.

Zooloji (ayrıca hayvan bilimi olarak da bilinir), hayvan varlığı çalışmalarına adanmış biyoloji dalıdır. Organizmaların yapısından başlayarak varoluşun hücre altı birimine kadar olan alanları kapsar. Yeni hayvanların nasıl oluştuğunu ve özelliklerinin bir nesilden diğerine nasıl geçtiğini gözlemliyor. Zoologlar, hayvan davranışının önemine ek olarak hayvanların birbirleriyle ve çevreleriyle etkileşimlerine de bakarlar.

Zooloji hem tanımlayıcı hem de analitiktir. Birincil bir teknolojik bilgi birikimi olarak ya da uygulamalı bir bilim olarak ele alınabilir. Birincil hayvanat bahçesindeki bir çalışan, hayvanların bilgi birikimiyle, elde edilen olayların doğrudan faydalanmasına dikkat etmeden ilgilenmektedir.

Geleneksel olarak, hayvanat bahçesine bakmak, hayvanları araştırmak ve sınıflandırmak bir dizi çaba olarak kabul edilebilir. Zooloji onikinci yüzyılda bir bilim olmaya başladı ve uzun süre anatomi araştırmaları ve hayvanları sınıflandırma çabaları kullanılarak yönetildi. İsveçli botanikçi Carolus Linnaeus, bugün de kullanılan bir cins isimlendirme sistemi geliştirdi – cins ve türlerin binom makinesi – ve önceden belirlenmiş bir gadget ile adım adım teknoloji olan bir disiplin taksonomisi olarak kuruldu.

Günümüzde Zooloji, araştırdığı hayvan sayısı kadardır ve çeşitliliğini genetik ve biyokimya gibi alanlardan oluşacak şekilde genişletmektedir. Çeşitli hayvanlar üzerinde yapılan DNA’nın genetik incelemesi, evrimsel tarihlerine dair öngörü sağlayabilir. Morfoloji ile uğraşan zoologlar (kaslar, kemikler, hücreler ve mobil bileşenler gibi şeklin incelenmesi), ilk önce biyokimya laboratuarında geliştirilen birçok tekniği kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir