Zirkonyum Elementinin Kullanım Alanları, Zirkonyum Nerelerde Kullanılır

Zirkonyum elementi hangi alanlarda kullanılır?

Zircaloy®, nükleer uygulamalar için önemli bir alaşımdır. Zirkonyum, nötronlar için düşük bir absorpsiyon kesitine sahiptir ve dolayısıyla yakıt elemanları kaplaması gibi nükleer enerji uygulamaları için kullanılır.

Deniz suyunun ve birçok asit ve alkalinin korozyona karşı olağanüstü dirençli olduğundan, korozif ajanların bulunduğu kimyasal endüstride yaygın olarak kullanılır.

Çelikte bir alaşım maddesi, vakum tüplerinde bir alıcı ve cerrahi aletler, flaş floresan ampulleri, patlayıcı primerler, rayon iplikhaneleri, lamba filamentleri vb. bileşenlerinde kullanılır.

Karbonat, zehirli sarmaşık losyonlarında urusil ile kombine olarak kullanılır. Çinko ile alaşımlanmış zirkonyum, 35 ° K’nin altındaki sıcaklıklarda manyetik olur.

Niyobiyumlu zirkonyum, düşük sıcaklıkta süper iletken mıknatıslar yapmak için kullanılır. Zirkonyum oksit (zirkon) yüksek bir kırılma indisine sahiptir ve bir değerli taş olarak kullanılır.

Saf olmayan oksit, zirkonya, ısı şokuna, fırın astarlarına, cam ve seramik endüstrilerinde refrakter malzeme olarak dayanıklı laboratuar potaları için kullanılır.

Cerrahi aletler yapmak için kullanılır ve çelik alaşımlarında bir sertleştirici madde olarak kullanılır.

Süper iletken mıknatıslar yapmak için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir