Zirkonyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Zirkonyum nedir, atom numarası, simgesi

Zirkonyum, alfabetik olarak periyodik tablonun son element sembolü olma özelliğini taşıyan gri bir metaldir. Kimyasal elementi bir geçiş metali olarak sınıflandırılır. Atom numarası 40 ve simgesi de Zr‘dir. Gri-beyaz, parlak renktedir ve koroziteye dayanıklı metal olarak bilinir.

Zirkonyum elementi kim tarafından nasıl ve ne zaman keşfedildi

1789’da Martin Heinrich Klaproth tarafından keşfedilmiştir.

Sümbül ve zirkon gibi zirkonyum içeren değerli taşlar eski zamanlardan beri süslemeler olarak kullanılmıştır. Zirkonyum, ilk kez Martin Heinrich Klaproth tarafından 1789’da Berlin’de Sri Lanka’dan zirkonyum (zirkonyum silikat) örneğinde bir element olarak tanınmıştır. Madenin bileşimi analizi şöyle:% 25 silika; % 0.5 demir oksit; % 70 yeni oksit. Yeni oksidi ‘Zirconerde‘ olarak adlandırdı.

Zirkonyum elementinin başlıca özellikleri

Zirkonyum, parlak bir grimsi-beyaz metaldir. İnce bölünmüş metal havada kendiliğinden tutuşabilir, özellikle yüksek sıcaklıklarda, ancak katı metal nispeten kararlıdır.

Hafniyum zirkonyum cevherlerinde bulunur ve zirkonyumdan ayrılması zordur. Ticari sınıf zirkonyum% 1 ila% 3 hafniyum içerir. Reaktör sınıfı zirkonyum esasen hafniyum içermez.

Bileşiklerde mevcut olduğunda, zirkonyum çoğunlukla oksidasyon durumu IV’te bulunur.

Zirkonyum genellikle olağanüstü korozyona dayanıklıdır. Bununla birlikte, düşük konsantrasyonlarda bile hızla hidroflorik asitle saldırıya uğrar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir