Transistör Nedir? Transistörün Mucidi Kimdir, Ne İşe Yarar, Tarihi

Transistör nedir?

Transistör, ses dalgalarını elektronik dalgalara dönüştüren bir verici ve elektronik akımı kontrol eden direnç olarak işlev gören ilk aygıttı.

Transistör, bilgisayarların ve tüm elektroniklerin tarihin gidişatını büyük ölçüde değiştiren etkili küçük bir icattı.

Bilgisayara birçok farklı buluş veya bileşenden yapılmış gibi bakabilirsiniz. Bilgisayarlar üzerinde büyük etki yaratan dört önemli buluşun adını verebiliriz. Bunlar, bir değişim kuşak olarak atfedilebilecek kadar büyük bir etki. İlk nesil bilgisayarlar vakum tüplerinin icadına bağlıydı; İkinci nesil için transistörlerdi; Üçüncüsü, entegre devre oldu; ve dördüncü nesil bilgisayar mikroişlemcinin keşfinden sonra geldi.

Transistör ne işe yarar, etkileri nelerdir?

Transistörler elektronik dünyasını dönüştürdü ve bilgisayar tasarımı üzerinde büyük etkisi oldu. Yarı iletkenlerden üretilen transistörler, bilgisayar yapımında tüplerin yerini aldı. Hantal ve güvenilmez vakum tüplerini transistorlarla değiştirerek, bilgisayarlar artık daha az güç ve alan kullanarak aynı işlevleri yerine getirebilir.

Transistörlerden önce dijital devreler vakum tüplerinden oluşuyordu. ENIAC bilgisayar hikayesi, bilgisayarlardaki vakum tüplerinin dezavantajları hakkında bilgi veriyor.

Transistör, transistörlerin iletken ve izole edilebilen yarıiletken malzemelerden (germanyum ve silikon) oluşan bir aygıttır ve elektronik akımın modülasyonunu ve anahtarlamasını yapar.

Transistör, ses dalgalarını elektronik dalgalara dönüştüren bir verici ve elektronik akımı kontrol eden direnç olarak işlev gören ilk aygıttı.

Transistörün mucitleri

John Bardeen, William Shockley ve Walter Brattain, New Jersey’deki Murray Hill’deki Bell Telephone Laboratories’teki bilim adamlarıydı. Telekomünikasyonda mekanik röle olarak vakum tüplerinin yerini almaya çalışırken, germanyum kristallerinin yarıiletken olarak davranışlarını araştırıyorlardı.

Müzik ve sesi yükseltmek için kullanılan vakum tüpü uzun mesafeli görüşme imkânı sağladı, ancak tüpler enerji tüketti, ısı üretti ve hızla yanıp tutuşarak yüksek bakım gerektirdi.

Ekibin araştırması, temas noktası olarak daha saf bir madde denemek için yapılan son girişim ilk “nokta-kontaklı” transistör yükselticisinin icadına yol açtığında sonuçsuz bir sona gelmek üzereydi. Germanyum kristali üzerine oturan iki altın folyo temasından yapılmış nokta temas transistörü inşa edenler Walter Brattain ve John Bardeen idi. Bir kontağa elektrik akımı uygulandığında, germanyum diğer kontak içinden akan akımın gücünü artırır. William Shockley, yaptıkları çalışmalar sonucunda N- ve P-tipi germanyumdan “sıkıştırılmış” bulunan bir birleşim transistörü oluşturdu. 1956’da ekip, transistörün keşfi için Nobel Fizik Ödülünü aldı.

1952’de, ilk olarak bir Sonotone işitme cihazı olan ticari bir üründe kullanıldı. 1954 yılında, ilk transistör radyo Reg1 TR1 üretildi. John Bardeen ve Walter Brattain transistörleri için patent aldı. William Shockley, transistör efekti ve bir transistör amplifikatörü için patent başvurusunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir