Titanyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Titanyum nedir, simgesi, sembolü, atom numarası

Saf titanyum hafif, gümüşi beyaz, sert, parlak bir metaldir. Titanyumun kimyasal elementi bir geçiş metali olarak sınıflandırılır.

Titanyum, insan implantları, uçak ve diğer birçok üründe kullanılan güçlü bir metaldir. Atom numarası 22 olan bu elementin sembolü, simgesi Ti’dir.

Titanyum nasıl keşfedildi?

Titanyum orijinal adı manaccanite idi. Metal 1791 yılında Manaccan adlı İngiltere’nin Güney Cornwall’daki bir köyde papaz olan William Gregor tarafından keşfedildi.

Gregor Cornwall, İngiltere’deki Mannacan cemaatindeki akarsuda barut benzeri siyah, manyetik bir kum buldu. (Şimdi bu kum ilmenit olarak adlandırıyoruz, çoğunlukla demir ve titanyum oksitlerinden oluşan bir karışımdır.) Gregor kumu analiz ederek, büyük oranda manyetit (Fe3O4) ve “kırmızımsı kahverengi baldır” diye nitelendirdiği yeni bir metalin saf olmayan oksitini keşfetti.

Gregor, bulgularını Cornwall’daki Royal Geological Society’ye bildirdi ve Alman bilim dergisi Crell’in Annalen’inde yayınladı. Genellikle, bir öğenin keşfedicisi onu adlandırır, ne oldu? 1795’de Alman kimyager Martin Heinrich Klaproth, metali keşfetti ve Titanyenler için titanyum olarak kendi adını verdi.

Klaproth, Gregor’un daha önceki keşiflerini öğrendi ve iki elementin aynı olduğunu doğruladı. Gregor’u maddenin keşfi ile aktardı. Bununla birlikte, metal 1910 yılına kadar, element için titanyum adı ile gelen New York’taki Schenectady’deki metalürji uzmanı Matthew Hunter tarafından saf biçimde izole edildi.

Titanyum elementinin özellikleri

Titanyum bol miktarda elementtir. Dünya kabuğunda 9. en bol elementtir. İnsan vücudunda, bitkilerde, deniz suyunda, Ay’da, göktaşlarında, Güneş’te ve diğer yıldızlarda doğal olarak görülür.

Element sadece saf haliyle özgür olmayan, başka elementlerle bağlanmış olarak bulunur. Dünyadaki çoğu titanyum, magmatik (volkanik) kayalarda bulunur. Neredeyse her magmatik kaya titanyum içerir.

Birçok üründe titanyum kullanılmasına rağmen, saflaştırılan metalin yaklaşık% 95’i titanyum dioksit TiO2 yapmak için kullanılır. Titanyum dioksit, boya, güneş kremi, kozmetik, kağıt, diş macunu ve daha birçok üründe kullanılan beyaz bir pigmenttir.

Titanyumun özelliklerinden biri ağırlık oranına karşı son derece yüksek bir mukavemettir. Alüminyumdan% 60 daha yoğun olsa da, iki katından daha fazla. Mukavemeti çelik ile karşılaştırılabilir, ancak titanyum% 45 daha hafif.

Titanyumun bir diğer önemli özelliği yüksek korozyon direncidir. Direnç o kadar yüksek ki, titanyumun deniz suyunda 4.000 yıldan sonra bir kağıt tabakasının kalınlığına sadece paslanacağı tahmin ediliyor.

Titanyum medikal implantlarda ve takılarda kullanılır çünkü toksik olmayan ve reaktif değildir. Bununla birlikte, titanyum aslında reaktiftir ve ince titanyum talaşları veya toz bir yangın tehlikesi oluşturmaktadır. Reaktivite, metalin dış yüzeyinde bir oksit tabakası oluşturduğu titanyumun pasifleştirilmesiyle ilişkilidir, bu nedenle titanyum tepkimeye girmeye veya bozulmaya devam etmez. Titanyum ossointegrate olabilir, yani kemik bir implanta dönüşebilir. Bu, implantın aksi halde olduğundan daha güçlü olmasını sağlar.

Titanyum konteynırlar, nükleer atıkların uzun süreli depolanması için başvuruda bulunabilir. Korozyon direncinin yüksek olması nedeniyle, titanyum kaplar 100.000 yıl kadar sürebilir.

Bazı 24k altın aslında saf altın değil, daha çok altın ve titanyum alaşımıdır. % 1 titanyum altının karatını değiştirmek için yeterli değil, yine de saf altından çok daha dayanıklı bir metal üretiyor.

Titanyum Elementinin Kullanım Alanları

Titanyum Elementinin Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir