THY A.O. Simülatör Teknisyenliği Sınav ve Mülakat Tecrübem

Türk Hava Yolları A.O. Uçuş Eğitim biriminin 2018 Ekim ayı yayınladığı Simülatör Teknisyenliği sınavı ve mülakatı hakkında bilgilendirmek amacıyla bu yazıyı hazırlıyorum. Çünkü, mülakata gitmeden önce internette bu konu ile ilgili pek çok arama yaptım ama sanki, bu zamana kadar kimse böyle bir şey ile karşılaşmamış gibiydi. Bu nedenle, hem kendi tecrübemi paylaşıyorum hemde bu alanda tecrübesi olan arkadaşları da bu sayfaya davet ediyorum.

Başvuru aşaması;

Bende Elektronik Öğretmenliği mezunu olarak bu ilana başvuru yapmak istedim ancak başvuru seçeneklerinde YDS sınav sonuç bilgisini ve resmini yüklemem gerekiyordu. YDS sınavı hakkında bilgi girişi yapmadığım zamanda başvuru işlemini tamamlayamıyordum. YDS sınavından aldığım puan kısmını 0 olarak seçtim ve YDS sonuç belgesini yükleme kısmına da, boş bir kağıt üzerine YDS sınavına girmedim yazıp fotoğrafını çektim ve yükledim. Evet biraz komik olsa da, yapacak başka bir şey bırakmadılar ben ne yapayım. Herhangi bir umudum yoktu, çünkü YDS sınavını kesin başvuru şartlarından birisi olarak görüyordum. 

Ancak 30 Ekim 2018 günü 06.11.2018 tarihinde yapılacak olan sınava davet mailini alınca, bunun böyle olmadığını anladım. Sınav tarihi geldi ve sınava gittim. 60 İngilizce sorusu ve hatırladığım kadarı ile 30 sayısal, 30’da sözel soru vardı (25’de olabilir, soru sayısını bu kadar zamanda nasıl unuttun diye yadırgamayın, o heyecanla hiç dikkat edemedim). Sayısal ve sözel sorular öyle zorlayacak sorular değildi. Ancak, İngilizce sorular benim için olağan üstü bir durumdu. İngilizce’m o kadar iyi olmasa da, az çok anlıyordum ama sınavdaki sorular benim için gerçekten zordu. Soruların bazıları doğru ve yanlış iki seçenekli idi, ancak geriye kalan 5 seçenekli test şeklinde idi. 

Sayısal ve sözel sorular hakkında pek bir şey söylemeye gerek yok, çünkü KPSS veya herhangi bir sınava girdiğiniz için belirtecek bir şey yok. Yani o soruları da yapamıyorsanız, zaten ilerlemeyi hak ettiğinizi düşünmüyorum. Kusura bakmayın biraz açık söylüyorum ama gerçekten KPSS sayısal mantık soruları ile aynı diyebilirim.

Neyse sınav bitti ve İngilizce çok kötü geçtiği için artık bu olayı unutup yeni iş arayışlarına devam etmeye başladım. 

Mülakat daveti:

9 Kasım 2018 tarihinde 15.11.2018 tarihi için THY A.O. Mülakat Daveti mailini alınca çok şaşırdım. Hatta 15.11.2018 Çarşamba günü olarak belirlemişler ve 15 Kasım Perşembe gününe denk geliyordu. Kendi kendime acaba benimle dalga mı geçiyorlar diye düşündüm. Bana gelen bu maile cevap olarak bu durumu belirttiğimde, düzeltme maili gönderdiler ve mülakat günü gittim.

Gittim ama aklımda hala, İngilizce bölümü çok kötüydü, acaba herkesi mi mülakata çağırdılar düşüncesi vardı. Mülakat ortamını az çok herkes bilir. Sanki herkes gizli bilgiler saklıyor gibi çıt çıkmıyor. Bende böyle ortamları pek sevmediğim için ve samimi birisi olduğum için yanımdaki arkadaşa direkt “ya herkesi mi mülakata çağırdılar” diye sordum. Çünkü İngilizce çok kötü geçmişti. O arkadaşta sağolsun “hayır ya, benim 5-6 arkadaşım sınavda elendi” demez mi. O an duygularımı bir tahmin edin 🙂

Neyse oradan bir muhabbet açıldı, artık o gizli sır varmış görüntüsü veren yanımızdaki arkadaşlarda muhabbete katıldı. Mülakata girene kadar ortam baya keyifli olmuştu. Mülakat için, üniversite diplomasını, lise diplomasını veya OSYM sayfasından lise bilgisinin yer aldığı belgenin çıktısını, barkodlu SGK dökümünü, adli sicil kaydı, askerlik belgesi ve nüfus cüzdanını istemişlerdi. 

Neyse, benim çalışma hayatımda öyle pek tecrübem yok. Çünkü hep kendi işimi yaptığım için bir dezavantaj oldu. 

Mülakatta neler sordular;

Herkesin meraklandığı nokta bu: Mülakatta neler sordular?

Bu konuda hiç kendinizi kasmayın, ilk girdiğim zaman, onlar ortamı rahatlatmak için çaba sarf ettiler. Ayrıca, hangi çalışma alanda tecrübe sahibiyseniz onunla ilgili soru soruyorlar.

Bunun yanı sıra, Simülatör Teknisyenliği için başvuru yaptınız ama bununla ilgili bir bilginiz var mı? CV’de İngilizce A1 yazdığım için İngilizce sormazlar mı, meğer yazmasam sormayacaklardı. Çünkü benden önceki arkadaşlara İngilizce ile ilgili soru sormadılar. Bir iki noktada tökezlediğimi söyleyebilirim. Başvuru yaptığınızda, kendinizi tanımlayan cümleleri özenle seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü özellikle ona yönelik soru soruyorlar.

Elimden geldiği kadar kendimden emin bir görüntü sergilemeye çalıştım. Anlayacağınız benim açımdan pek iyi geçtiğini söyleyemem. Çünkü SGK dökümüne baktıkları zaman, kendi alanımla ilgili pek çalışma hayatım olmamıştı. Bu nedenle benim açımdan mülakat biraz sıkıntılı geçti. Ancak siz Elektronik alanında tecrübe sahibiyseniz ve işinizle ilgili takır takır konuşursanız, ayrıca iş hayatında oluşan sıkıntılara ürettiğiniz çözümler varsa, bunları sizden bekliyorlar ve açık açık bu tarz soru soruyorlar.

Mülakat ne zaman açıklanacak?

Mülakat günü, bir ay sonra olumlu veya olumsuz mail alacaksınız diye belirtmişlerdi. 15.12.2018 oldu ama hala mail alamadım. Tahminimce, 15’i hafta sonuna denk geldiği için Pazartesi yani 17.12.2018 tarihinde açıklanacağını tahmin ediyorum.

Simülatör Teknisyenliği Mülakatına giren arkadaşları da bu sayfaya toplamak isterim ve kendi tecrübelerini yorumlar kısmında belirterek diğer arkadaşlara da yardımcı olmalarını tavsiye ederim.

4 yorum

  1. Ali Yanıtla

    Aldığım duyumlara göre 24 Aralık veya daha sonra açıklanacakmış. Bende sabırsızlıkla bekliyorum, ayrıca böyle bir sayfa oluşturduğunuz için teşekkür ederim.

  2. AtaAlp Yanıtla

    Mühtemelen Yazıyı yazan arkadaşla Aynı Gün Mülakata Girmisiz bende Sizler gibi mail bekliyorum hepimiz için Hayırlısı Olur İnşallah Haberleşelim Mail geldiği Zaman

  3. DOĞAN Yanıtla

    Merhaba, Arkadaşlar bende sizler gibi 15.11.2018 tarihinde mülakata girdim ve sonucunu merakla bekliyorum… Olumsuz olduğu için bu kadar uzun sürmüş olabilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir