Stronsiyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Stronsiyum nedir, sembolü, simgesi, özellikleri

Stronsiyum kimyasal bir alkali toprak metali olarak sınıflandırılır. Stronsiyumun radyoaktif olmayan izotopları toksik olmayan olarak kabul edilir.

Stronsiyum yumuşak, gümüşi bir metal olup, atom numarası 38 ve simgesi de Sr‘dir. Kesildiğinde, stronsiyum oksit (strontiyum, SrO) oluşumuna bağlı olarak hızla sarımsı bir renk oluşur. İnce toz haline getirilmiş stronsiyum metal havada kendiliğinden tutuşmaya karşı yeterlidir.

Stronsiyum, 2. Grup Alkali toprak metalidir. Bileşiklerinde genellikle iki değerli bir iyon olan Sr2+ olarak bulunur. Stronsiyumun kimyası, Grup 2’de bunun üzerinde oturan kalsiyuma çok benzer.

Stronsiyum elementinin keşfedilmesi

1790 yılında Adair Crawford tarafından keşfedilmiştir.

Stronsiyum 1790 yılında Adair Crawford, İskoçya yakınlarındaki Strontian yakınlarındaki bir kurşun madeninden bir mineral numunesi analizinde yeni bir element olarak kabul edildi. O zamana kadar bilim insanları, stronsiyum ve baryumun aynı element olduğunu düşünmüşler ve yalnızca baryumun varlığı tanınmıştı. Mineral, ismini İskoç kasabasından aldı ve adı strontianite (stronsiyum karbonat) olarak verdi.

Stronsiyum elementinin özellikleri

Stronsiyum yumuşak, gümüşi bir metaldir.

Kesildiğinde, stronsiyum oksit (strontiyum, SrO) oluşumuna bağlı olarak hızla sarımsı bir renk oluşur.

İnce toz haline getirilmiş stronsiyum metal havada kendiliğinden tutuşmaya karşı yeterlidir.

Stronsiyum hidroksit ve hidrojen gazı üretmek için hızla su ile reaksiyona girer (ancak Grup 1 metalleri gibi şiddetle değil).

Stronsiyum ve bileşikleri, kızıl bir alevle yanarlar ve havai fişeklerde kullanılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir