Spektroskop (tayfölçer) Nedir? Spektroskop’un Kullanıldığı Bilim Dalları

Spektroskop (tayfölçer) tanımı?

Spektroskop yada diğer ismiyle tayfölçer bilim insanlarının görünür ışık kaynağının kimyasal yapısını belirlemelerine olanak tanıyan araçlardır.

Daha geniş bir anlam ile;

Bir optik spektrometre (spektrofotometre, spektrograf veya spektroskop), malzemelerin belirlenmesi için genellikle spektroskopik analizde kullanılan elektromanyetik spektrumun belirli bir kısmı üzerindeki ışığın özelliklerini ölçmek için kullanılan bir araçtır.

Spektroskop (tayfölçer) hangi amaçla ve hangi bilim dallarında kullanılır?

Spektroskoplar, yıldızlardan ve diğer gök cisimlerinden gelen ışığı incelemek için astronomide kullanılırlar ve diğer yöntemlerle çok küçük analizlerde çeşitli elementlerin izlerinin varlığını tespit etmek için kimyada kullanılırlar.

Bir spektroskopa giren ışık, bir yarık ve mercek yardımıyla dar bir kirişe paralelleştirilir. Işın daha sonra bir spektruma dağılmış olacak şekilde bir prizmadan veya bir kırınım ızgarasından geçer.Izgara veya prizma ile birlikte, spektral dalga boylarının spektrumu büyüten teleskop aracılığıyla doğrudan okunabileceği bir ölçek vardır.

Astronomik spektroskopiler spektrograf veya spektrometre olarak bilinirler. Kesin olarak, bir spektrograf bir spektrumun kalıcı bir kaydını kaydetmek için bir kamera ile donatılmış bir spektroskop, buna karşın bir spektrometre, spektral çizgilerin dalga boylarını ve yoğunluklarını doğru bir şekilde ölçmek için cihazları içerir. Ayrıca bkz. Spektroskopi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir