Sofra Tuzu (Sodyum Klorür) Nedir, Özellikleri, Formülü, Kullanım Alanları

Sofra Tuzu (Sodyum Klorür) Tanımı

Sofra tuzunun moleküler formülü olan sodyum klorür NaCl’dir. Sofra tuzu, bileşen iyonlarına giren veya suda ayrışan bir iyonik bileşiktir. Bu iyonlar Na + ve Cl- dir. Sodyum ve klor atomları, bir kübik kristal kafesi oluşturmak üzere düzenlenmiş eşit miktarlarda (1: 1 oran) bulunurlar.

Düz kafeste, her iyon, zıt elektrik yüküne sahip altı iyon ile çevrilidir. Düzen düzenli bir sekizgen oluşturur. Klorür iyonları sodyum iyonlarından çok daha büyüktür. Klorür iyonları birbirlerine göre kübik bir düzen içinde düzenlenirken, küçük sodyum katyonları klorür anyonları arasındaki boşlukları doldurur.

Bununla birlikte, sofra tuzu aslında saf sodyum klorür değildir. Köreltme önleyici maddeler buna eklenebilir ve çoğu masa tuzu, element iyot ile desteklenir. Sıradan sofra tuzu (kaya tuzu) çoğunlukla sodyum klorürü içerecek şekilde arıtılırken, deniz tuzu diğer tuz türleri de dahil olmak üzere çok daha fazla kimyasal madde içerir. Doğal (saf olmayan) mineral, halit olarak adlandırılır.

Sofra tuzunu arıtmanın bir yolu onu kristalleştirmektir. Kristaller nispeten saf NaCl olacaktır, ancak çoğu safsızlık çözeltide kalacaktır. Elde edilen kristaller diğer iyonik bileşikleri ihtiva edecek olmasına rağmen, aynı süreç deniz tuzunu arındırmak için kullanılabilir.

Sodyum Klorür Kullanım Alanları

Sodyum klorür canlı organizmalar için hayati önem taşır ve endüstri için önemlidir. Deniz suyunun tuzluluğunun büyük kısmı sodyum klorürden kaynaklanmaktadır. Sodyum ve klorür iyonları çok hücreli organizmaların kanında, hemolimfinde ve hücre dışı sıvılarda bulunur. Sofra tuzu, yemekleri korumak ve lezzet geliştirmek için kullanılır.

Yollardaki buzu çözmek buzu çözmek için ve kimyasal ham madde olarak kullanılır. Yangın söndürücüler Met-L-X ve Super D, metal yangınlarını söndürmek için sodyum klorür ihtiva eder. Tuz bir temizlik maddesi olarak kullanılabilir.

Sodyum Klorür Özellikleri

IUPAC Adı: sodyum klorür

Diğer İsimler: sofra tuzu, halit, sodyum klorik

Kimyasal Formül: NaCl

Molar Kütle: 58.44 gram / mol

Görünüş: Saf sodyum klorür kokusuz, renksiz kristaller oluşturmaktadır. Birçok küçük kristal birlikte arka ışığı yansıtıyor ve tuzun beyaz görünmesine neden oluyor. Kristaller, yabancı maddeler varsa, diğer renkleri de üstlenebilir.

Yoğunluk: 2.165 g / cm3

Erime Noktası: 801 ° C (1,474 ° F; 1.074 K) Diğer iyonik katılar gibi, sodyum klorür de yüksek bir erime noktasına sahiptir, çünkü iyonik bağları kırmak için önemli enerji gerekmektedir.

Kaynama Noktası: 1,413 ° C (2,575 ° F; 1,686 K)

Suda Çözünürlük: 359 g / L

Kristal Yapı: yüz merkezli kübik (fcc)

Optik Özellikler: Mükemmel sodyum klorür kristalleri 200 nanometre ile 20 mikrometre arasında yaklaşık% 90 ışık iletir.

Bu nedenle, kızıl ötesi alanda optik bileşenlerde tuz kristalleri kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir