Sodyum Elementi Kullanım Alanları, Sodyumun Önemi

Sodyum elementinin kullanım alanları nerelerdir?

Sodyum ve bileşiklerin saflaştırılması ve diğer elementler ve bileşikler rafine ve bir kurutucu olarak, sodyum buharlı lambaları, nükleer reaktörler soğutma, gıda korunması için kullanılır.

Sodyum ve türevleri, yiyeceklerin muhafaza edilmesi, nükleer reaktörlerin soğutulması, sodyum buharlı lambalarda soğutulması ve diğer elementlerin ve bileşiklerin saflaştırılması ve bir kurutucu olarak kullanılmaktadır.

Sodyum bileşikleri cam, sabun, kağıt, tekstil, kimya, petrol ve metal sanayilerinde kullanılır.

Metalik sodyum, sodyum peroksit, sodyum siyanür, sodamid ve sodyum hidrid üretiminde kullanılır. Sodyum, tetraetil kurşun hazırlanırken kullanılır.

Organik esterlerin indirgenmesinde ve organik bileşiklerin hazırlanmasında kullanılır. Sodyum metal, bazı alaşımların yapısını iyileştirmek, metali kireç özmek ve erimiş metalleri arıtmak için kullanılabilir.

Sodyumun önemi

Sodyum hayvan beslenmesi için vazgeçilmez bir elementtir. İnsanlarda sodyum, hücrelerdeki ve vücudun her yerinde sıvı dengesinin korunması için önemlidir. Sodyum iyonları tarafından muhafaza edilen elektrik potansiyeli, sinir fonksiyonu için kritik önem taşır.

Sodyum klorür hayvansal besinler için önemlidir.

Sodyum ve potasyum ile bir sodyum alaşımı olan NaK, önemli ısı transfer ajanlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir