Sir Isaac Newton Kimdir, Eğitim Hayatı, Doğumu, Ölümü, Eserleri

İngiliz fizikçi ve matematikçi Sir Isaac Newton, yer çekimi yasasıyla ünlüydü, 17. yüzyılın bilimsel devriminde etkiliydi.

Isaac Newton Biyografisi; Astronom, Bilim İnsanı, Fizikçi, Felsefe, Matematikçi (1643–1727) (Geniş Bilgi)

Isaac Newton kimdir?

Isaac Newton (4 Ocak 1643 – 31 Mart 1727), fizikçi ve matematikçi idi ve modern fizik prensiplerini hareket yasaları da dahil ederek geliştirdi ve 17. yüzyılın Bilimsel Devrimi’nin büyük akıllarından biri olarak kabul edildi. 1687’de, en çok tanınan eseri olan Philosophiae Naturalis Principia Mathematica’yı (Fizik Felsefesinin Matematiksel İlkeleri) yayınladı. 1705’te, İngiltere Kraliçesi Anne tarafından şövalye edildi ve onu Sir Isaac Newton yaptı.

Isaac Newton, doğuşundan üç ay önce ölen Isaac Newton adlı başarılı bir yerel çiftçinin tek oğluydu. Minik ve zayıf doğmuş prematüre bir bebek, Newton’un hayatta kalması beklenmiyordu. 3 yaşındayken annesi Hannah Ayscough Newton, iyi bir bakıcı olan Barnabas Smith’le yeniden evlendi ve genç Newton’u büyükannesiyle birlikte bırakarak onunla yaşadı. Hiç evlenmedi. Bir dönem nişanlılık dönemi oldu ancak oda işlerine daha çok zaman ayırmasıyla bitmiştir.

Isaac Newton ne zaman doğdu?

Isaac Newton, 4 Ocak 1643’te Woolsthorpe, Lincolnshire, İngiltere’de doğdu. “Eski” Julien takvimini kullanarak, Newton’un doğum tarihi bazen 25 Aralık 1642 olarak görüntülenir.

Isaac Newton’ın Keşifleri:

Newton optik, hareket ve matematikte keşifler yaptı. Newton, beyaz ışığın spektrumun tüm renklerinin bir karışımı olduğunu ve ışığın parçacıklardan oluştuğunu teorileştirdi. Fizik üzerine yazdığı önemli kitabı olan Principia, enerji dışındaki neredeyse tüm fizik kavramları hakkında bilgi verir, sonuçta hareket yasalarını ve yerçekimi kuramını açıklamasına yardımcı oldu. Matematikçi Gottfried Wilhelm von Leibniz ile birlikte, Newton temel matematik teorilerini geliştirmek için çalışmışlardır.

Isaac Newton İcatları:

Newton’un ilk büyük kamu bilimsel başarısı 1668’de yansıtıcı bir teleskop tasarlayıp yapmak oldu. Cambridge’de profesör olarak Newton’un yıllık dersler sunması ve başlangıçtaki konusu olarak optik seçmesi gerekiyordu. Teleskopunu optik incelemek için kullandı ve ışık ve renk teorisini kanıtlamaya yardımcı oldu. Royal Society, yansıtıcı teleskopunu 1671’de göstermesini istedi ve örgütün ilgisi Newton’u 1672’de ışık, optik ve renk üzerine notlarını yayınlamaya teşvik etti. Bu notlar daha sonra Newton’un Opticks’inin bir parçası olarak yayınlandı: Yansımalar, Refraksiyonlar, Enfeksiyonlar ve Işığın Renkleri.

Newton’un Eğitim, Öğretim Yılları

12 ila 21 yaşları arasında, Newton, Grantham’da bulunan Kralın okulunda eğitim gördü. Orada iken, en üst sıradaki öğrenci oldu ve güneş saatleri ve yel değirmenleri modelleri için tanıma aldı. 1661’deCambridge Üniversitesi Trinity Koleji’ne kabul edildi.

Cambridge’deki ilk üç yılında, Newton’a Aristoteles teorisine dayanan standart müfredatı öğretildi. Ancak Newton, daha ileri bilim ile büyülendi ve boş zamanlarını René Descartes, Galileo Galilei, Thomas Street ve Johannes Kepler gibi modern filozof ve astronomların eserlerini okuyarak geçirdi.

1665’de, üniversite Büyük Veba’nın patlak vermesi nedeniyle geçici olarak kapatıldı. Newton, evde çalışmak için bu zamanı kullanarak, daha sonra matematik, optik ve yerçekimi yasası üzerine bir dizi teoriler geliştirdi.

1669’a kadar, bir zamanların öğretmeni ve akıl hocası Isaac Barrow’u “kalkülüsün temel teoremini keşfeden bir teolog ve matematikçi” başardı ve Cambridge’de Lucasia Matematik Başkanı oldu. 1689’da, Newton üniversiteye meclis üyesi olarak seçildi. 1672’de, hayatının sonuna kadar bir parçası olarak kalacağı Kraliyet Cemiyeti Üyesi seçildi. 1703’te, bugün hala var olan bilim adamlarının bir üyesi olan Royal Society’nin başkanı seçildi.

Apple (Elma) Efsanesi

Principia ve Newton’un Hareket Yasaları

Newton ve Yerçekimi Teorisi

Matematikte Devrim

Newton, binom teoremini sonsuz serilere uyguladı ve oradan gelişmiş matematik, devrimci yeni bir form biçimi geliştirdi. İlk kez kavisli kenarlarla bir şekildeki alanın doğru bir şekilde hesaplanması ve bir fiziksel miktarın diğerine göre değişim oranının hesaplanması mümkün olmuştur. Benzer bir matematik sistemi Alman matematikçi Gottfried Leibniz tarafından geliştirilmiştir. Uzun zamandır büyük bir karışıklık vardı, her biri diğerinin işini çalmakla suçlanıyordu. İkisi için üzücü bir zamandı. Yıllar sonra, her birinin aynı anda bağımsız olarak kalkülüs geliştirdiği tespit edilmiştir.

Newton’un Matematiksel Başarıları Maddeler Halinde

Newton’un Bilimsel Başarıları Maddeler Halinde

Newtonun Eserleri:

  1. Method
  2. De Motu Corporum in Gyrum (1684)
  3. Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687)
  4. Opticks (1704)
  5. Arithmetica Universalis (1707)
  6. The System of the World, Optical Lectures, The Chronology of Ancient Kingdoms, (Amended) and De mundi systemate (published posthumously in 1728)
  7. Observations Prophecies Of Daniel and Apocalypse of St. John (1733)
  8. An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture(1754)
  9. Yerçekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir