Silisyum (Silikon) Elementinin Kullanım Alanları

Silisyum (Silikon) elementi hangi alanlarda kullanılır?

Silikon en çok kullanılan elementlerden biridir. Silikon, bitki ve hayvan yaşamı için önemlidir. Diatomlar, hücre duvarlarını oluşturmak için silisleri sudan özüm getirir.

Silika, bitki küllerinde ve insan iskeletinde bulunur. Silikon, çelikte önemli bir bileşentir. Silikon karbür önemli bir aşındırıcıdır ve 456.0 nm’de tutarlı ışık üretmek için lazerlerde kullanılır.

Galyum, arsenik, bor vb. katkılı silikon, transistörler, güneş pilleri, doğrultucular ve diğer önemli katı hal elektron cihazlarını üretmek için kullanılır.

Silikonlar sıvılardan sert katılara kadar değişir ve yapıştırıcılar, sızdırmazlık maddeleri ve izolatörler olarak kullanımı da dahil olmak üzere birçok faydalı özelliğe sahiptir. Kum ve kil, yapı malzemeleri yapmak için kullanılır. Silika birçok faydalı mekanik, elektriksel, optik ve termal özelliklere sahip cam yapmak için kullanılır.

Silikon bitki ve hayvan yaşamı için gereklidir. Diyatomlar gibi bazı sucul organizmalar, elemanları iskeletlerini oluşturmak için kullanırlar.

Çoğu silikon alaşım ferrosilikonu üretmek için kullanılır. Çelik üretimi için kullanılır. Eleman, yarı iletkenler ve diğer elektronikler yapmak için arıtılır. Bileşik silisyum karbür önemli bir aşındırıcıdır.

1 Yorum

  1. ali özel Yanıtla

    transistör üç ayaktan oluşur..emiter-beyz-collektör..bu cihazın yerine silikon maddesinden oluşan plakalar yapılıp arasına torpil maddesi “n” veya “p” enjekte ediliyor..”si” elementinin 14 atom numarası yani 3 katman +4 veya -4 iyon yüklü..benim sormak istediğim ise transistör olarak bu silikonun tercih edilmesinin sebebi ney?yani 3 ayak bağlantısı işlemi (emiter-beyz-collektör) nasıl sağlanıyor ki bu silikon maddesiyle açıklar mısınınız elektron dağılımı şeklinde vb.teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir