Sezyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Sezyum nedir, atom numarası, simgesi, sembolü

Sezyum kimyasal elementi bir alkali metal olarak sınıflandırılır. Görünüşü son derece yumuşak, sünek, açık gri metal olan bu elementin atom numarası 55, simgesi-sembolü de Cs’dir.

Sezyum elementi kim tarafından, kaç yılında ve nasıl keşfedildi?

1860’da Robert Bunsen ve Gustav Kirchhoff tarafından keşfedilmiştir.

Sezyum, bir spektroskop kullanılarak keşfedilen ilk elementtir. Robert Bunsen ve Gustav Kirchhoff tarafından Heidelberg, Almanya’da 1860 yılında mineral su spektrumunu analiz edince keşfedildi.

Bir yıl önce, Bunsen ve Kirchhoff spektroskop geliştirdiler. Aygıt ışığı bir alevden bir renk gökkuşağına ayıran bir prizmaya dayanıyordu. Baktıkları her spektrumda, Bunsen ve Kirchhoff renkli çizgiler buldu. Bu hatların yakılan maddeye benzediğini fark ettiler. Spa maden suyu kalıntı spektrumu çalışılırken, bilinen herhangi bir unsura karşılık gelmeyen bir dizi renkli emisyon spektrum çizgileri buldular. Bunsen ve Kirchhoff, yelpazede gördükleri mavi çizgiden sonra, gökyüzü mavisini ifade eden Latince “caesius” kelimesinden, sezyum elementini adlandırdılar. 1861’de Bunsen ve Kirchhoff da aynı yöntemle Rubidyum keşfettiler.

Sezyum elementinin başlıca özellikleri

Altın genellikle tek sarı renkli element olarak bilinir. Bu tam olarak doğru değildir. Sezyum metali gümüşi-altındır. Yüksek karat altın kadar sarı değildir, ancak sarı bir renktedir.

Alman kimyager Robert Bunsen ve Gustav Kirchhoff, mineral su spektrumunu analiz ederken 1860 yılında sezyumu keşfettiler. Elemanın adı, “gökyüzü mavisi” anlamına gelen “caesius” Latince sözcüğünden gelir. Bu, kimyacılar tarafından yeni element hakkında ipucu verildiğini gördüğü spektrumdaki çizginin rengine işaret eder.

Sezyum yumuşak, sünek bir metaldir. Kolayca ince teller içine çekilir.

Sezyumun sadece bir istikrarlı izotopu doğal olarak oluşur – sezyum-133. Birçok yapay radyoaktif izotop üretildi. Bazı radyoizotoplar doğada eski yıldızlardaki yavaş nötron yakalanması veya süpernovada R-işlemi ile üretilir.

Radyoaktif olmayan sezyum, bitkiler veya hayvanlar için beslenme açısından bir gereklilik değildir, ancak özellikle zehirli değildir. Radyoaktif sezyum, kimya değil radyoaktivite nedeniyle sağlık açısından tehlike oluşturmaktadır.

Saf sezyum hazırlamak için kullanılan iki yöntem vardır. Birincisi, cevher elle sıralanmıştır. Kalsiyum metali kaynaşmış sezyum klorid ile birleştirilebilir veya bir elektrik akımı erimiş bir sezyum bileşiğinden geçirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir