Selenyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Selenyum nedir, sembolü, simgesi, atom numarası

Selenyum kimyasal elementi kalkojen ve ametal olmayan olarak sınıflandırılan, görünüşü yumuşak, benzine benzeyen bir elementtir. Selenyum atom numarası 34’tür, yani her atomun 34 protonu vardır. Selenyumun eleman sembolü Se’dir.

Selenyum elementinin keşfedilmesi

1818’de Jacob Berzelius tarafından keşfedilmiştir.

Olası selenyum, Villanova’nın simyager Arnold’u tarafından 1300 yılında ilk kez gözlemlendi. Villanova yaklaşık 1235 ila 1310 yılları arasında yaşadı ve Paris’te Sorbonne’da tıp alanında eğitim gördü ve Pope Clement V’in doktoru oldu. Rosarium Philosophorum adlı kitapta yerli bir fırında geride bırakılan kükürtlü kükürt veya “sülfür rejimi” Kükürt buharlaştırılmıştı. Bu, selenyumun kırmızı renkli allotroplarından biri olabilirdi.

1817’de seçkin İsveçli kimyager Jacob Berzelius, sülfürik asit fabrikasında kükürt yakıldıktan sonra geride bırakılan kırmızı bir yatağa dikkat çekti. Fabrika, aslında kimyager Johann Gahn’ın arkadaşı Berzelius’un bir parçasıydı. Eylül 1817’de mevduat hakkında yazan Berzelius, Londra’daki arkadaşı Dr. Marcet’e göre, mevduatın (zaten bilinen) element tellürü içerdiğini bildirdi. Bununla birlikte, Şubat 1818’de Marcet, fikrini değiştirdiğini bildirdi ve ona yeni bir öğe keşfinden bahsetti: … Bay Gahn ve tellür için aldığım şey ilginç özellikler taşıyan yeni bir maddedir. Bu madde, bir kükürt ile birlikte metal özelliklerine sahiptir, bu da yeni bir tür kükürt demektir. Tellür’e benzerlik bana yeni maddenin selenyumunu verme fırsatını verdi. ”

Berzelius’un yeni eleman için adı biraz daha açıklamak için: ‘Tellus’ Latince ‘toprak tanrıçası’ anlamına gelir. 1799 yılında Alman kimyager Martin Klaporth tarafından Tellür’e adını verdiler: Yeni unsurun tellürya benzer olması sonucunda, Berzelius Selenyum adını ‘Ay tanrıçası’ anlamına gelen Yunanca ‘Selene’ kelimesinden almıştır.

Selenyum elementinin özellikleri

Selenyum çok çeşitli ürünlerde bulunan kimyasal bir elementtir.

Selenyum adını, ay anlamına gelen selen Yunanca kelimesinden alıyor. Selene de ayın Yunan tanrıçasıydı.

Selenyum atom numarası 34’tür, yani her atomun 34 protonu vardır. Selenyumun eleman sembolü Se’dir.

Selenyum, 1817’de İsveç’in Jöns Jakob Berzelius ve Johan Gottlieb Gahn tarafından keşfedilmiştir.

Nadiren bulunsa da, selenyum doğada nispeten saf halde bulunur.

Selenyum bir ametal değildir. Birçok ametal metal gibi, şartlara bağlı olarak farklı renk ve yapılar (allotroplar) gösterir.

Selenyum, insanlar ve diğer hayvanlar da dahil olmak üzere birçok organizmada uygun beslenme için gereklidir fakat daha büyük miktarlarda ve bileşiklerde toksiktir.

Brezilya fıstığı, element açısından zengini topraklarda yetiştirilse bile, selenyumda yüksektir. Tek bir somun, bir insan yetişkin için günlük gereksinimi karşılamak için yeterli selenyum sağlar.

Willoughby Smith, selenyum ışığa tepki verdiğini keşfetti (fotoelektrik etki), 1870’lerde ışık sensörü olarak kullanıldı. Alexander Graham Bell, 1879 yılında selenyum bazlı bir fotofon yaptı.

Selenyumun birincil kullanımı, camın rengini sökmek, kırmızı cam renklendirmek ve pigmenti Çin Kırmızısı yapmaktır. Diğer kullanım alanları fotoseller, lazer yazıcılar ve fotokopi makineleri, çelikler, yarıiletkenler ve çeşitli tıbbi preparatlardır.

Selenyumun 6 doğal izotopu vardır. Biri radyoaktif, diğer 5 ise istikrarlı. Bununla birlikte, kararsız izotopun yarı ömrü o kadar uzun ki, esasen kararlıdır. 23 tane daha kararsız izotop üretildi.

Kepek kontrolünde selenyum tuzları kullanılır.

Selenyum civa zehirlenmesine karşı koruyucudur.

Bazı bitkiler hayatta kalabilmek için yüksek oranlarda selenyum gerektirir, bu nedenle bu bitkilerin varlığı zeminin element açısından zengin olduğu anlamına gelir.

Sıvı selenyum son derece yüksek yüzey gerilimi gösterir.

Selenyum ve bileşikleri antifungaldir.

Selenyum, antioksidan enzimler glutatyon peroksidazı ve tioredoksin redüktaz ve tiroid hormonlarını diğer formlara dönüştüren deiyodinaz enzimleri gibi birçok enzim için önemlidir.

Dünyada yılda yaklaşık 2000 ton selenyum çıkarılmaktadır.

Selenyum en yaygın olarak bakır rafine edilmesinin yan ürünü olarak üretilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir