Saf Madde Nelerden Oluşur? Saf Madde ve Saf Olmayan Maddeye Örnekler

Saf bir madde veya kimyasal madde, sabit bir bileşime (homojen) sahip olan ve numune boyunca tutarlı özelliklere sahip bir malzemedir. Saf bir madde, öngörülebilir ürünler oluşturmak için kimyasal bir reaksiyona katılır.

Saf Madde Nelerden Oluşur?

Kimyada, saf bir madde sadece bir tür atom, molekül veya bileşikten oluşur. Diğer disiplinlerde, tanım, homojen karışımlara uzanır.

Saf maddelere örnekler

Saf maddelerin örnekleri arasında kalay, kükürt, elmas, su, saf şeker (sakaroz), sofra tuzu (sodyum klorür) ve kabartma tozu (sodyum bikarbonat) bulunur. Genel olarak kristaller saf maddelerdir.

Kalay, kükürt ve elmas, kimyasal elementler olan saf maddelerin örnekleridir. Tüm elementler saf maddelerdir. Şeker, tuz ve kabartma tozu, bileşik olan saf maddelerdir. Kristaller olan saf maddelerin örnekleri arasında tuz, elmas, protein kristalleri ve bakır sülfat kristalleri bulunur.

Homojen karışımlar saf maddelerin örnekleri olarak düşünülebilir. Homojen karışımların örnekleri arasında bitkisel yağ, bal ve hava bulunur. Bu maddeler çok çeşitli moleküller içermekle birlikte, bileşimleri bir örnek boyunca tutarlıdır. Kurum kuruyorsa, saf bir madde olmayı keser. Sudaki kirletici maddeler su geçirmezdir.

Bir Maddenin Saf Madde Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Saf olmayan maddelere örnekler

Heterojen karışımlar saf maddeler değildir. Saf olmayan maddelerden örnekler arasında çakıl, bilgisayarınız, tuz, şeker karışımı, ağaç, ayakkabı, elbise vb örnekler verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir