Saf Madde Nedir Tanımı? Saf Maddeye Örnekler

Bilimde Saf Bir Maddenin Tanımı

“Saf madde” teriminin ne anlama geldiğini merak etmiş olabilirsiniz. İşte saf bir maddenin ne olduğu ve bir maddenin saf olup olmadığını nasıl anlayabileceğinize bir göz atalım.

Bir fincan sıcak kahve veya çayı ekleyebileceğiniz bir küp şeker düşünün. Eğer küp şeker kutularına bakarsanız, etiket üzerinde “saf şeker kamışı” kelimesini görebilirsiniz. ‘Saf’ kelimesi her durumda aynı anlama gelir mi ve bu kelime kimya bağlamında ne anlama geliyor?

Saf maddeler, sadece bir tür atomdan veya sadece bir tip molekülden (birbirine bağlanmış bir atom grubu) yapılmış maddeler olarak tanımlanır. Bir maddenin saf olup olmadığının ölçüsü, saflık olarak bilinir. Örneğin, saf demir yalnızca demir atomları içerecektir ve yukarıda sözü edilen şeker küpünde olduğu gibi, saf şeker sadece sükroz adı verilen maddenin moleküllerini içerecektir.

Özetle, saf bir madde herhangi bir tek tip malzemedir.

Bir madde herhangi bir şey olabilir. Tek bir elementten veya molekül türünden oluşmak zorunda değildir. Saf hidrojen saf bir maddedir. Pek çok farklı tipte molekülden oluşmasına rağmen bal saftır.

Bu maddelerin her ikisini de saf maddeler yapan şey, pislikten arınmış olmasıdır. Hidrojene biraz oksijen eklerseniz, ortaya çıkan gaz ne saf hidrojen ne de saf oksijentir. Balya mısır şurubu eklerseniz, artık saf balınız olmaz. Saf alkol, etanol, metanol veya farklı alkollerin bir karışımı olabilir, fakat su ekledikçe (ki bu bir alkol değildir), artık saf bir maddeye sahip değilsiniz.

Saf maddeye örnekler;

Şimdi, akılda tutulmaya değer, bazı insanlar, maddenin bir tür “yapı taşı” ndan oluşan bir malzeme olarak saf bir maddeyi tanımlarlar. Bu tanım kullanılırsa, sadece elementler ve bileşikler saf maddelerdir, homojen karışımlar ise saf maddeler olarak kabul edilmez. Çoğunlukla, hangi tanımı kullandığınız önemli değildir, ancak ev ödevleri olarak saf maddelerden örnekler vermeniz istenirse, altın, gümüş, su, tuz vb.

Daha fazla saf madde örneğine bakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir