Rutenyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Rutenyum nedir, atom numarası, simgesi- sembolü

Rutenyum ya da Ru, periyodik masadaki soy metaller ve platin metal gruplarına ait olan sert, kırılgan, gümüşi beyaz bir geçiş metalidir. Atom numarası 44 ve simgesi – sembolü de Ru‘dur.

Rutenyum elementi kim tarafından kaç yılında nasıl keşfedildi

1844 yılında Karl K. Klaus tarafından keşfedilmiştir.

Ruthenium’un keşfedilmesinin, İsveçli kimyager Jons Jacob Berzelius ve Rus kimyager Gottfried W. Osann’ın, ham petrol rezervuarındaki (hidroklorik ve nitrik asitlerin konsantre bir solüsyonu) çözündükten sonra ham platin cevherlerinden çıkan artıkları incelediği 1828’de gerçekleştiği düşünülüyordu. Osann, bu kalıntılarda plurazin, polinyum ve rutenyum diye adlandırdığı üç yeni metal olduğuna inanıyordu. Ancak Berzelius şüpheciydi.

Daha sonra, 1844’te Kazan, Rusya’da Karl K. Klaus Osann’ın sonuçlarını netleştirmek için yaptığı çalışmaları tekrarladı. Kalıntılarda sadece bir tane yeni metal bulunduğunu kanıtladı. Bu yeni metal için Osann’ın rutenyum adını koymuştu. Klaus, metal rutenyumun izole edilebileceği ve özelliklerini belirleyebileceği, tuz, amonyum klorluktanat (NH4) 2RuCl6 elde etmek için uzun bir süreç kullandı.

Elementin adı, Platin cevherleri başlangıçta Rusya’daki Ural Dağları’ndaki Ruthenia kelimesinden geliyor.

Rutenyum elementinin başlıca özellikleri

Bulunan platin grubu metallerin sonuncusu Rutenyum idi.

Öğe adı Latince “Ruthenia” kelimesinden gelir. Ruthenia, Rusya’nın, orijinal platin metal cevherleri kaynağı olan Rusya’nın Ural Dağları anlamına gelmektedir.

Rutenyum bileşikleri, kadmiyum unsuru tarafından oluşturulan bileşiklere benzer. Kadmiyum gibi, rutenyum insanlar için toksiktir. Bir kanserojen olduğu düşünülmektedir. Rutenyum tetroksit (RuO4) özellikle tehlikeli kabul edilir.

Rutenyum, dış kabuğunda 2 elektron içermeyen tek grup 8 elementidir.

Karl K. Klaus, saf element olarak rutenyumu ilk olarak izole eden kişi oldu. Bu, önce tuz, amonyum klorluktenat, (NH4)2RuCl6 hazırlayan ve ardından onu karakterize etmek için metali izole eden bir süreçti.

Rutenyum, geniş bir yelpazede oksidasyon durumları gösterir (7 veya 8), ancak en çok II, III ve IV durumlarında bulunur.

Dünya’nın kabuğundaki element bolluğunun milyara 1 milyar parçası olduğu tahmin edilmektedir. Güneş sistemindeki bolluğun milyara yaklaşık 5 parça olduğu düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir