Rubidyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Rubidyum nedir, sembolü, simgesi, atom numarası

Rubidyum kimyasal elementi bir alkali metal olarak sınıflandırılır. Rubidium yumuşak, gümüşi beyaz bir metalik elementtir. Sembolü Rb ve atom numarası da 37’dir.

Rubidyum elementinin keşfedilmesi

1861 yılında Robert Bunsen ve Gustav Kirchhoff tarafından keşfedilmiştir.

Rubidium 1861 yılında Heidelberg, Almanya’da, Robert Bunsen ve Gustav Kirchhoff tarafından, önceki iki yıl icat ettikleri ve geliştirdikleri yöntem olan spektroskopi ile keşfedildi. Bunsen ve Kirchhoff son zamanlarda keşfedilen Bunsen brülörünün alevinde farklı tuzlar yerleştirdikleri zaman, aldığı spektrumların her birinde renkli çizgiler gördüler. Heyecanlı bir şekilde, bu renkli çizgilerin hangisine ait yanıklara benzediğini keşfettiler. Bir spektrumdaki çizgiler bir unsuru “parmak izi” haline getirmenin bir yoluydu. Bunsen ve Kirchoff, mineral su spektrumunu analiz edince 1860’da sezyumu keşfetmişlerdi. 1861 yılında Saksonya, Almanya’da bulunan mineral lepidoliti (lityum, potasyum ve alüminyum silikat) incelemeye başladılar. Bunsen ve Kirchoff, mineralden potasyum kloroplatinatın çökeltilmesi için hidrokloroplatanik asit kullandılar. Potasyum kloroplatinatta bir tuz daha buldular .Bu tuzu Bunsen brülörüne yerleştirdiklerinde yelpazesinin birçok yeni çizgi içerdiğini gördüler. Bu satırlardan ikisi özellikle çarpıcıydı.

Bunsen ve Kirchoff, notlarında şunları yazdı: “Çizgilerden hiçbiri daha önce bilinen bir vücuda ait değil. Bunların arasında, kırmızı güneş spektrumunun en dış kısmındaki Fraunhofer çizgisinin ötesinde uzanmakta özellikle dikkat çekici olan ikisi var. Dolayısıyla, bu yeni metal için, en koyu kırmızı rengi ifade etmek için kullanılan Latin rubidius’tan rubidyum (ve Rb sembolü) adını öneriyoruz. Bunsen, elektroliz ile klorür tuzundan rubidyum metal çıkarma kabiliyetine sahipti. Metalin potasyumdan daha elektropozitif olduğunu ve bozunmuş suyun hidrojen saldığını keşfetti. Lepidolitteki rubidyum konsantrasyonu o kadar küçüktü ki, Bunsen ve Kirchoff, özelliklerini incelemek için yeterli miktarda metal çıkarmak için 150 kilogramı (330 lb) işleyecekti.

Rubidyum elementinin özellikleri

Rubidium vücut sıcaklığının biraz üzerinde erir.

Rubidyum oda sıcaklığında sıvı olabilir. Havada kendiliğinden tutuşur ve suda şiddetli tepki verir, kurtulmuş hidrojene ateş açar. Dolayısıyla, rubidyum kuru mineral yağ altında, vakum altında veya inert bir atmosferde depolanmalıdır.

Alkali grubunun yumuşak, gümüşi-beyaz bir metalik elementidir. Rubidyum altın, sodyum, potasyum ve sezyum ile cıva ve alaşımlarla amalgam oluşturur. Rubidyum bir alev testinde kırmızı-mor renkte parlar.

Rubidyum spektroskopi kullanılarak keşfedildi. Bunsen ve Kirchoff petalit örneğini incelediğinde, spektrumun kırmızı kısmının derinliğinde iki kırmızı spektral çizgi bulduklarını görüyorlardı. Yeni elementi rubidyuma Latince rubidus kelimesinin “en derin kırmızı” anlamını verdiklerini söylediler.

Rubidium en elektropozitif ikinci elementtir.

Rubidyum, havai fişeklere kırmızı-mor renk vermek için kullanılabilir.

Rubidium, Dünya’nın kabuğunda 23. en bol elementtir.

Rubidyum klorür potasyumun canlı organizmalar tarafından alındığının izini sürmek için biyomarker olarak biyokimyada kullanılır.

Rubidium-87’nin aşırı hassas elektron yapısı bazı atom saatlerinde doğruluğu korumak için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir