Proton Nedir, Atom Numarası Nedir, Protonların Özellikleri

Bir proton, her atomun çekirdeğinde bulunan atom altı bir parçacıktır. Parçacık elektronunkine eşit ve zıt pozitif bir elektrik yüküne sahiptir. İzole edilirse, tek bir protonun kütlesi 1.673 olurdu? 10-27 kilogram, sadece bir nötronun kütlesinden biraz daha azdır.

Bir elementin çekirdeğindeki protonların sayısına atom numarası denir. Bu sayı, her öğeye benzersiz kimliğini verir. Herhangi bir özel elementin atomlarında, çekirdekteki proton sayısı daima aynıdır. Basit bir hidrojen atomunun kendisi tek bir protondan oluşan bir çekirdeğe sahiptir. Diğer elementlerin çekirdekleri neredeyse daima protonlara ek olarak nötronları da içerirler.

Protonların atomların çekirdeği ile sınırlanması gerekmez. Protonlar atom çekirdeklerinin dışında bulunca benzer koşullardaki nötrondakilere benzer, büyüleyici, tuhaf ve potansiyel olarak tehlikeli özellikler kazanırlar. Ancak protonların ek bir özelliği var. Bir elektrik yükü taşıdığı için, elektrik ve / veya manyetik alanlarla hızlandırılabilirler. Yüksek hızlı protonlar ve onları içeren atom çekirdeği, güneş fişekleri sırasında çok sayıda yayılır. Parçacıklar yeryüzünün manyetik alanı tarafından hızlandırılarak jeomanyetik fırtınalar olarak bilinen iyonosferik bozulmalara neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir