Potasyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası

Potasyum nedir, simgesi, sembolü, atom numarası, kim keşfetti, kaç yılında keşfedildi

Potasyum, birçok önemli bileşiği oluşturan ve insan beslenmesi için gerekli olan hafif metalik bir elementtir. Potasyum sembolü, simgesi K ve element sayısı 19’dur. Bu, atom sayısının potasyumun 19 olduğu veya her potasyum atomunun 19 proton olduğu anlamına gelir. Potasyum, alkali metallerden biridir, bu da 1 değerlikli oldukça reaktif bir metal anlamına gelir.

Keşif: Sir Humphrey Davy 1807 (İngiltere).

Potasyum elementinin özellikleri

Yüksek reaktiviteye sahip olduğu için, potasyum serbestçe bulunmaz. Süpernovalar tarafından R-işlemi vasıtasıyla oluşur ve deniz suyunda ve iyonik tuzlarda çözülmüş olarak bulunur.

Saf potasyum, hafifçe gümüşi bir metal olup, bıçakla kesilecek kadar yumuşaktır. Metal taze olduğunda gümüş gibi görünse de, o kadar çabucak lekeleyerek normalde donuk griye dönüşür.

Saf potasyum genellikle yağda veya gazyağı altında depolanır, çünkü havada o kadar kolay oksitlenir ve reaksiyon ısısından ateşlenebilen hidrojeni değiştirmek için suda reaksiyona girer.

Potasyum iyonu tüm canlı hücreler için önemlidir. Hayvanlar potansiyel potansiyel üretmek için sodyum iyonları ve potasyum iyonlarını kullanırlar. Bu, birçok hücresel süreç için hayati önem taşımaktadır ve sinir uyarılarının iletilmesi ve kan basıncının dengelenmesinin temelidir. Vücutta yeterli miktarda potasyum bulunmadığı zaman hipokalemi adı verilen potansiyel olarak ölümcül bir durum ortaya çıkabilir. Hipokaleminin belirtileri kas krampları ve düzensiz kalp atışlarını içerir. Potasyum fazlalığı, benzer semptomlar üreten hiperkalemi neden olur. Bitkiler pek çok işlem için potasyum gerektirir, bu nedenle bu element bitkiler tarafından kolaylıkla tüketilen ve gübrelerle doldurulması gereken bir besindir.

Potasyum ilk önce 1807 yılında Sir Humphry Davy tarafından kostik potasyumdan (KOH) elektroliz yoluyla saflaştırılmıştır. Potasyum elektrolizi kullanarak izole edilen ilk metal olmuştur.

Potasyum bileşikleri yanarken lila veya menekşe alevi rengi verir. Suda yanar, tıpkı sodyum gibi. Aradaki fark sodyumun sarı bir ateşle yanması ve parçalanması ve patlaması olasılığı daha yüksektir! Potasyum suda yanarken reaksiyon, hidrojen gazı salınır. Reaksiyonun ısısı hidrojeni ateşleyebilir.

Potasyumun adı potas için İngilizce kelimesinden gelir. Potasyum için sembol K, alkali kalori ve Arapça qali’den türetilmiştir. Potasyum ve alkali, antik çağlardan beri insanın bildiği potasyum bileşiklerinin ikisidir.

Potasyum Elementinin Kullanım Alanları, Hangi Alanlarda Kullanılır

Potasyum Elementinin Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir