Paslanmaz Çelik Nedir Neden Paslanmaz? Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Paslanmaz çelik nedir neden paslanmaz çelik denilmektedir? Paslanmaz çelik kaç yılında kim tarafından ve nasıl keşfedilmiştir?

1913’te İngiliz metalürji uzmanı Harry Brearly, tüfek namlusunu geliştirmeye yönelik bir proje üzerinde çalışarak, yanlışlıkla düşük karbonlu çeliklere krom eklenmesinin leke direnci kazandırdığını keşfetti. Demir, karbon ve kroma ilaveten, modern paslanmaz çelik, nikel, niobyum, molibden ve titanyum gibi başka elementleri de içerebilir.

Nikel, molibden, niyobyum ve krom, paslanmaz çeliğin aşınma direncini arttırır.

Paslanmaya karşı koyan ya da diğer çelik türlerinden daha az leke bırakan, çeliğe en az% 12 krom eklenmesi. Çelikteki krom atmosferdeki oksijenle birleşerek pasif film olarak adlandırılan, krom içeren bir oksit tabakası oluşturur. Krom atomlarının boyutları ve oksitleri benzerdir, bu nedenle metalin yüzeyinde düzgün bir şekilde bir araya getirerek yalnızca birkaç atom kalınlığında kararlı bir tabaka oluştururlar. Metal kesilir veya çizilirse ve pasif film bozulursa, oksitlenmeden daha fazla oksit oluşur ve maruz kalan yüzeyi geri kazanarak oksitleyici korozyondan korur. Öte yandan, demir hızla paslanır çünkü atomik demir oksitinden çok daha küçüktür, bu nedenle oksit sıkı bir şekilde paketlenmiş bir tabakadan daha gevşek olur ve parçalanır. Pasif film oksijenin kendiliğinden onarılmasını gerektirir, bu nedenle paslanmaz çeliklerin düşük oksijenli ve zayıf dolaşım ortamlarında korozyon direnci zayıftır.

Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Paslanmaz çeliklerin üç ana türü östenitik, ferritik ve martensitiktir. Bu üç çelik türü, mikroyapıları veya baskın kristal fazı ile tanımlanır.

Östenitik: Östenitik çeliklerin ana fazı ostenittir (yüz merkezli kübik kristal). Bunlar, Tip 302 demir,% 18 krom ve% 8 nikel bileşimi etrafında yapılandırılmış krom ve nikel (bazen manganez ve azot) içeren alaşımlardır. Östenitik çelikler ısıl işlemle sertleştirilemezler. En sevilen paslanmaz çelik muhtemelen Tip 304, bazen T304 veya sadece 304 olarak adlandırılır. Tip 304 cerrahi paslanmaz çelik,% 18-20 krom ve% 8-10 nikel içeren östenitik bir çeliktir.

Ferritik: Ferritik çeliklerin ana fazı ferrittir (vücut merkezli kübik kristal). Bu çelikler,% 17 kromun Tip 430 bileşimine dayanılarak demir ve krom içerir. Ferritik çelik, östenitik çeliğe göre daha az sünekliğe sahiptir ve ısıl işlemle sertleştirilemez.

Martensitik: Tipik ortorombik martensit mikroyapısı ilk olarak Alman mikroskopi uzmanı Adolf Martens tarafından 1890’da görüldü. Martensitik çelikler, Tip 410 demir,% 12 krom ve% 0.12 karbon bileşimi etrafında inşa edilmiş düşük karbonlu çeliklerdir. Temperli ve sertleştirilebilirler. Martenzit çelikte büyük sertlik verir, ancak aynı zamanda sertliğini azaltır ve kırılgan hale getirir, bu nedenle çok az çelik tamamen sertleşir.

Ayrıca, yağışlı, dubleks ve dökme paslanmaz çelik gibi diğer paslanmaz çelik kaliteleri de vardır. Paslanmaz çelik çeşitli bitim ve dokularda üretilebilir ve geniş renk yelpazesinde renklendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir