Palladyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Palladyum nedir, atom numarası, simgesi, sembolü

Palladyum kimyasal elementi bir geçiş metali olarak sınıflandırılır. Görünüşü gümüşümsü beyaz, yumuşak ve sünek metal olan bu elementin atom numarası 46 ve simgesi – sembolü de Rd‘dir.

Palladyum elementi kim tarafından kaç yılında nasıl keşfedildi

Paladyum, 1803’te, Londra’da İngiliz kimyager William H. Wollaston tarafından keşfedildi (aynı yıl rodyum da keşfedildi).

Su rezervuarında, konsantre bir hidroklorik ve nitrik asit çözeltisinde çözündükten sonra platinden ayrılan kalıntıları inceledi. Sonra bir dizi kimyasal reaksiyonda paladyum izole etti, nihayet palladyum metali çıkarmak için paladyum siyanürü ısıtıyordu. Wollaston keşiflerini alışılmadık bir şekilde paylaştı. Bir miktar metal sattı, Londra’daki Gerrard Caddesi’ndeki bir maden dağıtıcısı ile birlikte, yeni metalin özelliklerini açıklayan şehir genelindeki el yazısı ilan etti. Bu olağandışı ilan metodu üzerine şüpheler ortaya çıktı ve o sıralar ünlü bir kimyager olan Richard Chenevix, paladyumun platin cıva alaşımı olduğunu ilan etti.

1805 yılında Wollaston Royal Society of London’ın palladyumun özellikleri ve platinden nasıl izole edilebileceği konusunda konuştu. Kendisini paladyumun keşfedicisi olarak ortaya koyarak konuşmasını bitirdi.

Element şu an keşfedilen asteroid Pallas’dan alınıyor.

Palladyum elementinin başlıca özellikleri

Havada zedelenmeyen çelik beyaz bir metaldir. Paladyum platin metallerin en düşük erime noktasına ve yoğunluğuna sahiptir.

Tavlanmış paladyum yumuşak ve sünektir, ancak soğuk işlemeyle çok daha güçlü ve sertleşir.

Paladyum, nitrik asit ve sülfürik asit tarafından saldırıya maruz kalır. Oda sıcaklığında, metal kendi hidrojen hacminin 900 katına kadar emebilir. Paladyum 1 / 250.000 inç kadar ince yaprak haline getirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir