Oksijen Nedir, Simgesi, Atom Numarası, Kimsayal ve Fiziksel Özellikleri

Oksijen Nedir? Simgesi, atom numarası

Oksijen, eleman simgesi O, periyodik tabloda atom numarası 8 olan elementtir. Bu, her oksijen atomunun 8 protona sahip olduğu anlamına gelir. Elektron sayısını değiştirerek iyonları oluştururken, nötron sayısını değiştirirken elementin farklı izotopları olur, ancak protonların sayısı sabit kalır. İşte atom numarası 8 ile ilgili ilginç gerçeklerden oluşan bir koleksiyon.

Oksijen doğada nasıl bulunur

Doğada oksijen gazı (O2) ve ozon (O3) olarak saf bir element olarak bulunur.

Oksijen kim tarafından ne zaman ve nasıl keşfedildi

İsveçli eczacı Carl Wilhelm Scheele, Fransız kimyager Antoine Laurent Lavoisier ve İngiliz bilim adamları ve din adamı Joseph Priestly 1770-1780 yılları arasında oksijeni araştırdı ve keşfettiler. Lavoisier önce 1777’de “oksijen” ismiyle 8 numaralı elementi çağırdı.

Oksijen kimyasal özellikleri

Oksijen sıradan koşullar altında renksiz bir gaz olmasına rağmen, element 8 aslında oldukça renklidir! Sıvı oksijen mavi, katı element mavi, pembe, turuncu, kırmızı, siyah veya hatta metalik olabilir.

Oksijen, kalkojen grubuna ait olmayan bir metaldir. Çok reaktiftir ve diğer elementler ile kolayca bileşikler oluşturmaktadır.

Günümüzde oksijen, Dünya atmosferinin yaklaşık% 21’ini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, hava her zaman o kadar oksijenli değildi. 2007’de NASA tarafından finanse edilen bir araştırma, havada 2,5 milyar yıl önce yükselmeye başlayan düzeylerde 2,3 milyar ila 2,4 milyar yıl boyunca oksijen bulunduğunu tespit etti. Bitkiler ve algler gibi fotosentetik organizmalar, yaşam için gerekli olan yüksek oksijen seviyelerini korumakla sorumludur.

Hidrojen atomları insan vücudundaki en çok atom türü olmasına rağmen, oksijen çoğu canlı organizmanın kütlesinin yaklaşık üçte ikisini oluşturur, çünkü esasen hücreler çok fazla su içerir. Suyun ağırlığının% 88.9’u oksijenden geliyor.

Oksijen, evrende üçüncü en bol elementtir. Element, füzyon reaksiyonlarında karbona veya karbonda helyumun birleşmesine neden olduklarında Güneş’ten 5 kat daha büyük yıldızlarla yapılır. Zamanla, evrende oksijen bolluğu artar.

1961 yılına kadar, atom numarası atom elementi atom ağırlığı için standarttı. 1961’de standart karbon-12’ye geçti.

Oksijen fiziksel özellikleri

Eleman Sembolü: O

Oda Sıcaklığında Madde Durumu: Gaz

Atom Ağırlığı: 15.9994

Yoğunluk: küp santimetre başına 0.001429 gram

İzotoplar: En az 11 izotop var. 3 kararlı.

En yaygın izotop: Oksijen-16 (doğal bolluğun% 99.757’sini oluşturur)

Erime noktası: -218.79 ° C

Kaynama Noktası: -182.95 ° C

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir