Nötron Nedir, Nötronun Özellikleri (Uzun Bilgi)

Nötron, basit hidrojeninkinden başka her atomun çekirdeğinde bulunan atom altı bir parçacıktır.

Parçacık adını elektrik yükü taşımadığı gerçeğinden alır; tarafsızdır. Nötronlar son derece yoğundur. İzole edilirse, tek bir nötronun kütlesi 1.675? 10-27 kilogram olurdu, fakat eğer bir çay kaşığı sıkıca paketlenmiş nötronlar kazınabiliyorsa, ortaya çıkan maddenin parçacığı, yeryüzü yüzeyinde milyonlarca ton ağırlığında olacaktı.

Bir elementin çekirdeğindeki proton sayısına atom numarası denir. Bu sayı, her öğeye benzersiz kimliğini verir. Herhangi bir özel elementin atomlarında, örneğin karbonda, çekirdekteki proton sayısı her zaman aynıdır, ancak nötronların sayısı değişebilir. Çekirdekte belli sayıda nötron bulunan belli bir elementin bir atomuna bir izotop denir. Bir atomun izotopu, elementin adını yazarak ve ardından protonların ve nötronların sayısının toplamı ile gösterilir. Bir karbon atomunun çekirdeği her zaman altı protona sahiptir ve genellikle altı nötrona sahiptir, ancak bazı karbon çekirdekleri sekiz nötron içerir. Böylece, karbon-12, karbonun en yaygın izotopudur; karbon-14 de bulunur, ancak daha az yaygındır.

Nötronların atomların çekirdeği ile sınırlanması gerekmez. Hepsi tek başlarına olabilirler. Nükleer atomların dışında bulunan nötronlar, büyüleyici, tuhaf ve potansiyel olarak tehlikeli özellikler kazanırlar. Bu yıldız kalıntısı belli bir kritik yoğunluğu elde ettiğinde, atom altı parçacıkların neredeyse tamamı nötron olur. Ortaya çıkan nesne, yeryüzününkinden daha küçük bir çapa sahip olabilen, ancak güneşin yüzlerce katı kütleli bir nötron yıldızıdır. Nötron yıldızları, radyo teleskoplarında periyodik darbeler olarak duyulabilen elektromanyetik radyasyon patlamalarıyla yüksek hızda dönebilirler. Bu göksel nesneler pulsar olarak bilinir. Bir nötron yıldızı yeterince yoğunsa, çekim gücü o kadar yoğun olan bir kara deliğe çöker ki foton bile olsa hiçbir şey kaçamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir