Nikel Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Nikel nedir, simgesi, sembolü, atom numarası

Nikel simgesi, sembolü Ni olan, sert, yumuşak, gümüşi beyaz metal olup atom sayısı 58.69 olan periyodik tabloda 28 numaralı elementtir. Bu metal günlük hayatta paslanmaz çelik, mıknatıslar, bozuk para ve pillerde bulunur.

Nikelin kimyasal elementi bir geçiş metali olarak sınıflandırılır.

Nikel elementinin keşfedilmesi

1751’de Nikel İsveçli bilim adamı Axel Cronstedt’in tarafından keşfedildi.

1750’li yıllara kadar nikelin bir element olduğu keşfedildi. 1751 ve 1754 yılları arasında İsveçli kimyager Axel Cronstedt, kupfernickel’in gerçek doğasını belirlemek için birtakım deneyler gerçekleştirdi. (Kupfernickel’in nikel arsenür, NiAs olduğunu biliyoruz.) Cronstedt yeni elementi nikelin adını, onu izole ettiği kupfernickel’den sonra verdi. Bu keşifte tatmin edici bir simetri var. Cronstedt, periyodik masada nikelin soluna hemen oturan kobalt keşfeden George Brandt’ın öğrencisiydi.

Nikel elementinin özellikleri

Nikel metalik meteoritlerdendir, bu yüzden antik insanlar tarafından kullanılmıştır. Mısır mezarlarında nikel içeren meteoritik metalden yapılmış M.Ö. 5000 yıllarına ait eserler bulunmuştur. Bununla birlikte, nikel, İsveç mineralojisti Axel Fredrik Cronstedt, 1751’de bir kobalt madeninden aldığı yeni bir mineralden tanımlayana kadar yeni bir unsur olarak tanınmadı.

Nikel, sert, dövülebilir bir sünek metaldir. Parlak gümüş bir metal olup altın renkli hafiftir ve cilalanır ve korozyona karşı dayanıklıdır. Bu, doğru bir elektrik ve ısı iletkeni. Yüksek erime noktasına (1453 ºC) sahiptir, kolayca alaşımlar oluşturur, elektrokaplama ile biriktirilebilir ve yararlı bir katalizördür. Bileşikleri esas olarak yeşil veya mavi renktedir. Doğal nikelde beş izotop, yarı ömrü bilinen başka 23 izotop var.

Nikel, oda sıcaklığında ferromanyetik olan üç elementten biridir. Diğer iki element, demir ve kobalt, periyodik masada nikel yakınında bulunmaktadır. Nikel, demir veya kobalttan daha az manyetiktir. Nadir toprak mıknatısları bilinmeden önce, bir nikel alaşımından yapılan Alnico mıknatısları en güçlü kalıcı mıknatıslardı.

Nikel, Mu-metal’in ana metalidir ve manyetik alanları korumak için alışılmadık özelliğe sahiptir. Mu-metal molibden izleri ile yaklaşık% 80 nikel ve% 20 demirden oluşur.

Nikel alaşımı Nitinol şekil belleği sergiler. Bu 1: 1 nikel-titanyum alaşımı ısıtıldığında şekle bükülür ve soğutulur, manipüle edilebilir ve şekline geri döner.

Nikel bir süpernovada yapılabilir. Süpernova 2007’de gözlenen Nikel, radyoizotop nikel-56’ydı ve bu kobalt-56’ya dönüştü ve bu da demir-56’ya dönüştü.

Nikel, Dünya’nın 5. en bol elementidir, ancak sadece kabuğun 22. en bol elementidir (ağırlıkça 84 pay / ağırlık). Bilim adamları, demir sonrasında nikelin yeryüzünün çekirdeğindeki en bol ikinci element olduğuna inanıyorlar. Bu, nikelin yerkabuğunun altında 100 kat daha yoğunlaşmasını sağlayacaktır. Dünyanın en büyük nikel yatağı 37 mil uzunluğunda ve 17 mil genişliğinde bir alanı kaplayan Sudbury Havzası, Ontario, Kanada’da bulunuyor. Nikel doğada serbestçe bulunurken, öncelikle cevher pentlandit, piritin, garnierit, millerit ve nikolitte bulunur.

Nikel ve bileşikleri kanserojeniktir. Solunum yapan nikel bileşikleri burun akciğer kanseri ve kronik bronşit oluşturabilir. Eleman takılarda yaygın olmasına rağmen, insanların yüzde 10 ila 20’si buna karşı duyarlıdır ve giymekten dolayı dermatit geliştirmektedir.İnsanlar nikel kullanmamakla birlikte, bitkiler için çok önemlidir ve meyveler, sebzeler ve fıstıklarda doğal olarak bulunurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir