Molibden Elementinin Kullanım Alanları, Molibden Nerelerde Kullanılır

Molibden elementi hangi alanlarda kullanılır?

Molibden, söndürülmüş ve temperlenmiş çeliklerin sertleşebilirlik ve tokluğuna katkıda bulunan önemli bir alaşım maddesidir. Aynı zamanda, yüksek sıcaklıktaki çeliğin mukavemetini arttırır. Bazı ısıya ve korozyona dayanıklı nikel bazlı alaşımlarda kullanılır.

Ferro-molibden, tabancalara, kazanlara, aletlere ve zırh plakasına sertlik ve tokluk eklemek için kullanılır. Hemen hemen tüm ultra-yüksek mukavemetli çelikler% 0.25 ila% 8 molibden içerir. Molibden nükleer enerji uygulamaları ve füze ve uçak parçaları için kullanılır.

Yüksek sıcaklıklarda oksidasyon yapar. Bazı molibden bileşikleri çanak çömlek ve kumaş renklendirmek için kullanılır.

Akkor lambalarda filament destekleri yapmakta ve diğer elektrikli cihazlarda filament olarak kullanılır. Metal, elektrikle ısıtılan cam fırınlar için elektrot olarak kullanılmaktadır. Molibden, petrol arıtımında bir katalizör olarak değerlidir. Metal, bitki beslemede önemli bir eser elementtir.

Molibden sülfür yağlayıcı olarak, özellikle yağların ayrışacağı yüksek sıcaklıklarda kullanılır. Molibden, 3, 4 veya 6 değerlikli tuzları oluşturur; ancak, altı değerli tuzlar en kararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir