Molibden Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Molibden nedir, atom numarası, simgesi, sembolü

Kimyasal elementi bir geçiş metali olarak sınıflandırılır. Molibden, gümüşi beyaz, yüksek erime sağlayan bir metaldir. Atom numarası 42 ve sembolü – simgesi Mo‘dur.

Molibden elementi kim tarafından kaç yılında nasıl keşfedildi

1778 yılında Carl W. Scheele tarafından keşfedilmiştir.

Molibden, bir zamanlar kalem yapmak için kullanılan yumuşak bir siyah mineraldir. Mineral genellikle grafit için karıştı ve kurşun içerdiği düşünülüyordu. Artık molibden disülfür (MoS2) olduğu bilinmektedir. 1778 yılında İsveçli bilim adamı Carl W. Scheele, molibdenitin grafit olmadığını ve kurşun içermediğini kanıtladı. Nitrik asit grafit ile reaksiyona girmezken, molibdenit sülfürik asit ve beyaz bir katı üretti – şimdi bunun molibden oksit veya muhtemelen molibden oksit hidrat olduğunu biliyoruz.

Scheele mineralin yeni bir element içerdiğine karar verdi, ancak beyaz katı metal haline getirmek için uygun bir fırına sahip olmadığı için onu ayırmadı.

Scheele’nin 1781’de arkadaşı ve vatanı Peter J. Hjelm beyaz katı karbonla indirgeyerek metali izole etti. İki malzemeyi keten tohumu yağı kullanarak bir hamur haline getirdi – hamur karbon ve molibdenitle samimi temas sağladı. Hjelm, yeni metalik elementi üretmek için karışımı kapalı bir potada kuvvetlice ısıtıyordu. Hjelm yeni metal molibdenini aradı.

Adı, kurşun anlamındaki Yunanca ‘molybdos’ kelimesinden gelmektedir.

Molibden elementinin başlıca özellkleri

Molibden doğada özgür değildir; genellikle molibdenit cevheri, MoS2 ve wulfenit cevheri, PbMoO4’te bulunur. Molibden ayrıca bakır ve tungsten madenciliğinin bir yan ürünü olarak ele geçirilir.

Krom grubunun gümüşi beyaz bir metalidir. Çok sert ve dayanıklıdır, ancak tungstenden daha yumuşak ve sünektir. Yüksek elastik modülüne sahiptir. Hazır metallerin arasında sadece tungsten ve tantal erime noktaları daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir