Molekül Nedir Tanımı? Molekül Örnekleri

Molekül nedir?

Bir molekül, bu bileşiğin fiziksel ve kimyasal özelliklerini taşıyan bir bileşiğin en küçük birimi (parçacık) ‘dir. Bir molekül, kovalent bağlarla bir arada tutulan bir grup atomdur.

Moleküller iki veya daha fazla atomun birbirleriyle kimyasal bağ oluşturduğunda oluşur. Atomların aynı mı yoksa birbirinden farklı mı olduğu önemli değildir.

Bazı insanlar “bileşik” ve “molekül” terimlerini karıştırırlar. Bunların ikisi de, farklı elementlerin atomlarını kimyasal olarak birleştirmenin sonucudur. Bu, moleküllerin daha küçük parçalara parçalanamayacağı anlamına gelmez, örn. atomları, her biri birkaç atom veya atom parçasından oluşan molekülün oluşturduğu veya parçaladığı atomlardır. Çünkü elektronlar, bir molekülün parçalarına (“iyonlar” denir) parçalara (örneğin “iyonlar”) yol açacak şekilde eklenebilir. nötr gibi atomlar, ancak pozitif veya negatif bir yük var. Bununla birlikte, bir bileşiğin bir molekülü, daha küçük parçalara ayrılırsa, o zaman bu parçalar, orijinal bileşiğin parçacıkları değil, diğer bazı maddelerin (parçacıkların) parçacıkları olmayacaktır.

Molekül örnekleri

  • H2O (su)
  • N2 (Azot, nitrojen)
  • O3 (Oksijen)
  • CaO (kalsiyum oksit)
  • C6H12O6 (Glikoz, bir şeker türü)

Moleküllere Karşı Bileşikler

İki veya daha fazla elementten oluşan moleküller bileşik olarak adlandırılır. Su, kalsiyum oksit ve glikoz, bileşik olan moleküllerdir. Bütün bileşikler moleküllerdir; tüm moleküller bileşik değildir.

Tek atom elementler moleküller değildir. Tek bir oksijen, O, bir molekül değildir. Oksijen kendisine (örneğin O2, O3) veya başka bir elemente (ör., Karbon dioksit veya CO2) bağlandığında moleküller oluşur.

Molekül hakkında geniş bilgi için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir