Maymun Gözünü Açtı Deyiminin Anlamı Öyküsü Hikayesi

Maymun Gözünü Açtı deyiminin anlamı

Artık bu halk akıllandı. Geçirdiği acı tecrübeler, onun aklını başına getirdi. Bu halkı artık aldatamayacaksınız.

En kötü olaydan gereken dersi almak.

Önceden kolayca kandırıldığı halde artık hakikatleri öğrendiği, yaşadıklarından ders çıkardığı için kandırılamamak.

Maymun Gözünü Açtı deyiminin hikayesi öyküsü

Bir adamın her şeyi taklit eden bir maymunu varmış. Her gün maymununu yanında dükkana götürür, namaz vakti gelince da onu dükkana gözcülük etsin diye kapının önüne bırakırmış. Bir gün maymun dükkanda, sahibi de namazda iken, hırsızın biri, maymunun karşısına geçip esnemeye başlamış. Maymun da aynısını taklit etmiş. Derken adam uyuma taklidi yapmış. Maymun da aynısını yaparak sonunda uyuyakalmış.

Hırsız da fırsattan istifade dükkanda ne varsa alıp götürmüş. Dükkan sahibi camiden gelip dükkanının soyulduğunu görünce maymuna bir güzel dayak atmış.

Hırsız birkaç gün sonra yine çıkagelmiş. Bu defa maymun yediği dayağın etkisiyle, karşısında esneyen hırsızı taklit etmemiş. Maymun, “Pışşşt, pışşşt!” yapmış. Hırsız da kendi kendine, “Maymun gözünü açtı, artık burada ekmek yok.” demiş.

Başka bir şekilde;

Adamının birinin bir maymunu varmış. Çok taklitçi bir hayvanmış. Kim ne yaparsa hemen kapar, taklit edip etraftakileri güldürürmüş. Bir gün yine adam maymunuyla birlikte dükkândayken ikindi namazının vakti gelmiş. Adam her zaman olduğu gibi gözetlesin diye maymununu dükkânda bırakıp camiye gitmiş. Adamın haberi yokmuş ama ne zamandır iki hırsız adamının dükkânını kolluyormuş. O gün de adamm çıkmasını fırsat bilmişler. Hemen biri içeri damlamış. Öteki de gözetlemek için kapıda kalmış.

İçeri giren hırsız, maymunun karşısına geç­miş. Uzun uzun esnemiş. E tabii maymun da maymunluğunu yapmış, adamı taklit etmiş. Uzun uzun esnedikten sonra maymuncuk uyu­yakalmış. Hırsız da hemen dükkânda alabileceği ne varsa alıp kaçmış. Dükkân sahibi namazdan gelsin ki ne gör­sün? Dükkânı soyulmuş, bekçi diye koyduğu maymun da horul horul bir köşede uyuyor. Adam öfkeden kudurmuş. Hırsını da zavallı hayvancıktan çıkarmış.

Gel zaman git zaman, iki hırsız bir gün yine pusuya yatmışlar. Dükkân sahibi içeriden çıkar çıkmaz biri yine içeri damlamış. Geçen sefer yaptığı gibi maymunun karşına geçmiş. Esnemeye başlamış. Ama bu sefer maymun sağ elinin işaret parmağını gözünün altına koyup pışııııık yapmış adama. Adam şaşkına dönmüş. Dükkândan boş boş çıkınca arkadaşı, “Eee ne oldu? Niye elin boş?” diye sormuş. “Ne ola­cak birader,” demiş hırsız, “maymun gözünü açmış!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir