Manyetik Alan Nedir (Kısaca Bilgi)

Manyetik Alan

Manyetik alan, bir mıknatıs ve bir elektrik akımının aktığı bir iletken tarafından üretilen bir güç alanıdır; veya eşdeğer olarak, manyetik kuvvetlerin izlenebileceği bir bölge.

Bir manyetik alan, bir mıknatısın kutuplarından dışarı yayılmış olan veya bir iletken iletken etrafında ilerleyen bir dizi kuvvet (akı çizgileri) ile temsil edilebilir. Demir telleri bunun altında bir mıknatısın yerleştirildiği bir kağıt üzerine serpilirse bu güç hatları görülebilir. Dosyalar, kuvvet çizgileri boyunca hizalanır; çizgilerin yoğunluğu, alanın en güçlü olduğu yerde en yüksek olur. Bir manyetik alanın yönü, alana yerleştirildiğinde küçük bir mıknatısın aldığı yöndür.

Manyetik kutuplar, manyetizmanın yoğunlaştığı alan bölgesi. Bir çubuk mıknatıs yatay düzlemde serbestçe salınmaya asılı durursa, bir kutup kuzeyi gösterecektir; Buna kuzey arayan veya kuzey kutbu denir. Diğer kutup, güney arayan veya güney kutbu, güneye işaret edecektir. Dünyanın manyetik kutupları dünyanın dev bir “mıknatıs” olmasının sonucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir