Manganez Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Manganez nedir, özellikleri, simgesi, sembolü, atom numarası, keşfi

Manganez kimyasal elementi bir geçiş metali olarak sınıflandırılan, simgesi Mn ve atom numarası 25 olan bir elementtir. İlk kez 1740 yılında ayrı bir kimyasal element olarak kabul edildi.

Manganez gri-beyaz, sert, kırılgan, yüksek cilalanabilir metaldir. Manyetik değil. Metal havaya maruz kaldıkça bozulur ve ısıtıldığında manganez (II, III) oksit (Mn3O4) ‘e oksitlenir.

Manganez elementinin keşfi

1774’de, Gahn karbon dioksiti azaltarak manganezi izole etti.

Eski zamanlardan beri manganez bileşikleri kullanılmıştır. MS 1. yüzyılda, Romalı yazar Pliny The Plery, renksiz cam üretimi için siyah tozun (manganez dioksit) nasıl kullanıldığını açıkladı. Halen aynı amaçla bugün kullanılmaktadır.

Manganezin özellikleri

Sıradan manganez sert ve gevrek gri-beyaz bir metaldir. Kimyasal reaktiftir ve yavaş yavaş soğuk suyun ayrışmasını sağlar.

Manganez metali, özel muameleden sonra ferromanyetiktir.

Manganezin dört allotropik formu vardır. Alfa formu normal sıcaklıklarda stabildir.

Gama formu, sıradan sıcaklıktaki alfa biçiminde değişir. Alfa formunun aksine, gama formu yumuşak, esnek ve kolayca kesilebilir.

Metal ayrıca elektroliz yoluyla veya oksitin sodyum, magnezyum veya alüminyum ile indirgenmesi suretiyle elde edilebilir.

Manganez içeren mineraller yaygın olarak dağıtılır. Pirolüsit (MnO2) ve rodokrozit (MnCO3) bu minerallerin en yaygınlarından biridir.

Manganez, eski Yunan krallığındaki magnezyumdan ‘magnezyum’ denilen siyah bir mineralde bulundu. Magnes aslında iki farklı mineral, manyetit ve pirolusittir. Pirolusit minerali (mangan dioksit) ‘magnezya’ olarak adlandırılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir