Madencilik Nedir? Madencilikte Çıkarılan Madenlere Örnekler

Madencilik nedir?

Madencilik, minerallerin ve metallerin yeryüzünden, toprağın altından ekstraksiyonudur (çıkarılmasıdır).

Madencilik, dünyadaki değerli madenlerin veya diğer jeolojik materyalin, genellikle cevher kaynağı, lod değeri, damar, resif veya alüvyon birikintilerinden çıkarılmasıdır.

Madencilikle elde edilen cevherler, metaller, kömür, petrol, değerli taşlar, kireç taşı, tebeşir, boyut taşı, kaya tuzu, potas, çakıl ve kil içermektedir. Madencilik, tarımsal süreçler yoluyla yetiştirilemeyen veya bir laboratuarda veya fabrikada yapay olarak üretilen herhangi bir materyal elde etmek için gereklidir. Daha geniş anlamda madencilik, petrol, doğalgaz veya hatta su gibi yenilenemez bir kaynağın çıkarılmasını içerir.

Taşlar ve metallerin madenciliği tarihi öncesi çağlardan beri insani bir faaliyettir. Modern madencilik işlemleri, cevher bünyelerinin araştırılması, önerilen madenin kazanma potansiyelinin analizi, arzulanan malzemelerin çıkarılması ve madenin kapatıldıktan sonra arazinin nihai olarak ıslah edilmesini içerir.

Madencilikte çıkarılan başlıca madenler?

Manganez, tantal, kasiterit, bakır, kalay, kömür, nikel, boksit (alüminyum cevheri), demir, altın, gümüş ve elmaslar, çıkarılan madenlere yalnızca birkaç örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir