Lityum Nedir, Lityumun Özellikleri, Simgesi, Periyodik Cetvelde Atom Numarası

Lityum nedir?

Lityum periyodik masada atom numarası 3 olan elementtir. Bu, her atomun 3 proton içerdiği anlamına gelir.Lityum, Li simgesi ile belirtilen yumuşak, gümüşsu, hafif bir alkali metaldir.

İsveçli kimyager Johan August Arfvedson, mineralin daha önce bilinmeyen bir element içerdiğini belirledi. Saf bir ürünü izole edemedi, ancak 1817’de petalitten bir lityum tuzu üretti.

İnsanlığın ilk füzyon reaksiyonu, 1932’de Mark Oliphant tarafından füzyon için hidrojen izotopları yapmak için lityumun kullanıldığı atom numarası 3’ü (Lityumu) içeriyordu.

Atom numarası 3 olan Lityum nasıl bir elementtir, fiziksel ve kimyasal özellikleri, nerelerde kullanılır:

Lityum sıradan sıcaklık ve basınçta en hafif metal ve en hafif katı elementtir. Ayrıca katı bir elementin en yüksek özgül ısı kapasitesine sahiptir.

Bu element makasla kesilecek kadar hafiftir ve suyun üzerinde yüzecek kadar hafiftir.

Kullanımı arasında lityum, bipolar bozukluk için ilaçlar, lityum iyon pil yapmak ve havai fişek kırmızı bir renk eklemek için kullanılır. Ayrıca cam ve seramiklerde ve yüksek sıcaklık yağlayıcı gres yapmak için kullanılır. Damızlık reaktörlerde soğutma sıvısı, atom numarası 3 olan nötron bombardımanı yapıldığında bir trityum kaynağı.

Lityum azotla reaksiyona giren tek alkali metaldir. Ancak, element grubunda en az reaktif olan metaldir. Suda yanarken, sodyum veya potasyum kadar şiddet kullanmaz. Lityum metal havada yanacak ve gaz yağı altında veya argon gibi atıl bir atmosfer altında depolanmalıdır. Su ile lityum yangın söndürmeye çalışmayın daha da kötüleştirecektir!

İnsan vücudu çok miktarda su içerdiğinden lityum da cildi yakacak. Koroziftir ve koruyucu dişli olmadan kullanılmamalıdır.

Elemanın adı Yunanca “taş” anlamına gelen “lithos” kelimesinden gelmektedir. Mineral petalitte (LiAISi4O10) lityum bulunmuştur.

Lityumun atomik kütlesi 6.941’dir. Yoğunluk, kübik santimetre başına 0,52 gramdır, bu sadece suyun üzerinde yüzmez, aynı zamanda yarıdan biraz daha yoğun olduğu anlamına gelir.

Lityumun çeşitli izotopları bilinmektedir, ancak doğal element iki kararlı izotopun bir karışımıdır. Li-7 (doğal yüzde 92.41) ve Li-6 (doğal bereket% 7.59).

Lityum, dış elektronunu kaybederek Li + iyonu oluşturur. Bu atomu, iki elektron içeren dengeli bir iç kabuk ile bırakır. Lityum iyonu kolayca elektrik iletir.

Yüksek reaktiviteye sahip olduğu için lityum saf element olarak doğada bulunmaz, ancak iyon deniz suyunda bol miktarda bulunur. Lityum bileşikleri kil içinde bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir