Lantan Elementinin Kullanım Alanları, Lantan Nerelerde Kullanılır

Lantan elementi hangi alanlarda kullanılır?

Lantan, hidrid otomobiller için nikel metal (NiMH) şarj edilebilir pillerde büyük miktarlarda kullanılır. NiMH pillerindeki negatif elektrot (katot), metal hidritlerin bir karışımıdır – bunlardan biri tipik olarak lantan hidrittir. Katottaki aktif madde, metal hidrid yapısında saklanan hidrojendir. Metal hidrit, bileşimine bağlı olarak ağırlıkça % 1 ile % 7 arasında hidrojen tutabilir. Bir Toyota Prius pil yaklaşık 10 kg lantan gerektirir.

Lantan, uzun zincirli hidrokarbonların daha kısa zincirli türlere ayrılmasını katalize eden bir petrol kraking katalizörü olarak kullanılır.

Nodüler dökme demir yapmak için katkı maddesi olarak ve çelikte bir katkı maddesi olarak kullanılır.

Alev çakmak çakmakları, sürtünme ile kıvılcım üretmek için lantan içeren misch metal (nadir bulunan bir toprak alaşımı) kullanır.

Lantan, kendi hidrojen gazı hacminin 400 katına kadar çıkan hidrojen sünger alaşımlarında kullanılır.

Lanternum ayrıca gece görüş gözlükleri (kızılötesi emici cam) yapmak için kullanılır.

Yüksek kaliteli kamera ve teleskop lensleri, yüksek kırılma indeksi ve düşük dağılımını kullanan lantan oksit (La2O3) içerir.

Lanthanum carbonate, böbrek hastalığı olan hastalarda fosfatın kan düzeylerini düşürmek için kullanılır. Yosunların beslediği fosfat besin maddelerinin seviyesini düşürmek için bazı havuz ürünlerinde lantan bileşikleri de kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir