Lantan Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Lantan nedir, atom numarası, sembolü, simgesi

Kimyasal element lantan, bir lantanid ve nadir toprak metali olarak sınıflandırılır. Lantan, element sembolü La olan atom numarası 57 olup, lantanid serisinin başlangıç ​​elementi olarak bilinen, yumuşak, gümüş renkli sünek bir metaldir.

Lantan elementi kim tarafından, kaç yılında ve nasıl keşfedildi

1839 yılında Carl G. Mosander tarafından İsveç Stockholm’da keşfedilmiştir.

Ceria (seryum oksit), 1803’te, İsveçli kimyager Jacob Berzelius tarafından mineral seritte keşfedilmişti. Berzelius’un öğrencilerinden biri olan Mosander, seryumun diğer nadir toprak elementleri içeren saf olmayan bir oksit olduğundan şüphelendi.

Mosander ince pudra seryum nitrat aldı ve soğuk seyreltik nitrik asit ekledi. Yeni bir toprak belirten asitli seryum nitrat tozu mevcut olabilir. Yeni oksit, seryum oksitten (seryum oksit) daha basitti ve seryumdan farklı olarak asit içinde çözülmüştü.

Mosander, sodyum oksalat ve ısı kullanarak çözeltiyi çökeltiden ayırdı. Yeni nadir topraktan soluk tuğla renkli bir oksit elde etti. Yeni oksit için lanthana ismi arkadaşı Berzelius tarafından önerildi. Adı, gizlenmek anlamına gelen “lanthano” sözcüğünden gelmektedir.

Saf lantan metal ilk olarak 1923 yılında erimiş halojenürlerin H. Kremers ve R. Stevens tarafından elektrolizi ile üretildi.

Lantan elementinin başlıca özellikleri

Lanthanum çok yumuşak bir metaldir ve tereyağı bıçağı ile kesilebilir. Çok yumuşak ve sünümlüdür. Yeni kesilmiş metal parlak gümüş olmasına rağmen, havada hızla oksitlenir.

Doğal lantan iki izotop karışımıdır. La-139 kararlı iken, La-138 radyoaktiftir. Elemanın en az 38 izotopu üretildi.

Lanthanum, nadir toprak elementlerinin en reaktif olanıdır. Kullanım alanları, oksitlenme derecesine göre sınırlıdır. Orada hibrid otomobillerde bulunan en güçlü tabandı. Bir Toyota Prius trivalent lantanidi yapmak için yaklaşık 10 kg lantan gerekir.

Lanthanum’un insan ya da hayvan beslenmesinde bilinen bir fonksiyonu yoktur. Çok reaktif olduğu için orta derecede toksiktir. Lanthanum carbonate, böbrek hastalığı olan hastalarda kan fosfat düzeylerini düşürmek için kullanılır.

Lantan, nikel-metal hidrit pillerde kullanılır. Havuzdaki lantan bileşikleri, yosun oluşumunu azaltmak için düşük seviyelerde fosfat üretir. Lanthanum aynı zamanda bir çelik katkı maddesi olarak, nodüler dökme demir yapmak, kızılötesi emici cam ve gece görüş gözlükleri yapmak ve ileri teknoloji kamera ve teleskop mercekleri yapmak için bir petrol kraking katalizörü olarak da kullanılır. Lanthanum oksit düşük dispersiyona ve yüksek kırılma indisine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir