Kütle ve Ağırlık Arasındaki Farklar (Tablo Şeklinde)

Kütle ve ağırlık arasındaki fark, kütle ve ağırlık arasındaki farklar tablo şeklinde, kütle ile ağırlık arasındaki fark tablosu, kütle ve ağırlık arasındaki farklar tablosu.

Kütle” ve “ağırlık” terimleri, sıradan konuşmalarda birbirinin yerine kullanılır, ancak iki kelime aynı şeyi ifade etmez. Kütle ile ağırlık arasındaki fark, kütlenin bir malzemedeki madde miktarıdır; ağırlık, yerçekimi kuvvetinin bu kütle üzerinde nasıl hareket ettiğinin bir ölçüsüdür.

Kütle, vücuttaki madde miktarının ölçüsüdür. Kütle m veya M kullanılarak gösterilir.

Ağırlık, yerçekimine bağlı ivmelenme nedeniyle kütleye etki eden kuvvet miktarının ölçüsüdür. Ağırlık genellikle W ile gösterilir. Ağırlık, yer çekimi ivmesi ile çarpılır.

W = m * g

İşte aşağıdaki tablo, kütle ve ağırlık arasındaki farkları karşılaştırır. Çoğunlukla, eğer Dünya üzerindeyseniz ve hareket etmiyorsanız, kütle ve ağırlık değerleri aynı olacaktır. Konumunuzu yerçekimine göre değiştirirseniz, kütle değişmeden kalır, ancak ağırlık olmaz. Örneğin, vücudunuzun kütlesi belirlenmiş bir değerdir, ancak kilonuz Dünya’da Ay’a göre farklıdır.

Kütle ve Ağırlık Karşılaştırması

Kütle maddenin bir özelliğidir. Bir nesnenin kütlesi her yerde aynıdır. Ağırlık, yer çekiminin etkisine bağlıdır. Ağırlık, yere göre değişir.
Kütle asla sıfır olamaz. Yerçekimi, bir nesneye, uzaydaki gibi davranmazsa, ağırlık sıfır olabilir.
Kütle lokasyona göre değişmez. Ağırlık, daha yüksek veya daha düşük yerçekimi ile artar veya azalır.
Kütle sayısal bir miktardır. Büyüklüğü var. Ağırlık bir vektör miktarıdır. Büyüklüğü vardır ve Dünya’nın merkezine ya da diğer yer çekimine doğru yönlendirilir.
Kütle, sıradan bir denge kullanılarak ölçülebilir. Ağırlık bir yay dengesi kullanılarak ölçülür.
Kütle genellikle gram ve kilogram olarak ölçülür. Ağırlık genellikle Newton biriminde bir kuvvet birimi olarak ölçülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir