Kütle Nedir Tanımı ve Kütleye Örnekler

Kütle Tanımı

Kütle, bir örnek içindeki maddenin miktarını yansıtan özelliktir. Kitle genellikle gram (g) ve kilogram (kg) olarak rapor edilir.

Kütle (sembolize m), bir parçacık veya nesne içindeki madde miktarını temsil eden boyutsuz bir miktardır. Uluslararası Sistemdeki (SI) standart kütle birimi kilogramdır (kg). Kütle, aynı zamanda ivme karşı direnme eğilimi veren maddenin özelliği olarak düşünülebilir. Bir nesnenin sahip olduğu kütle daha fazla oldukça, onu hızlandırmak daha zordur.

Kütle nasıl ölçülür?

Kütle vs Ağırlık

Bir nesnenin ağırlığı kütlesine bağlıdır, ancak iki terim aynı şeyi ifade etmez.

Ağırlık kütle çekim kuvveti ile uygulanan kuvvettir:

W = mg

W’nin ağırlık olduğu, m kütlesi, ve g yerçekimine bağlı olarak ivmelenme, Dünyada yaklaşık 9.8 m / s2’dir. Dolayısıyla, kilo, kg · m / s2 veya Newton (N) birimleri kullanılarak uygun şekilde rapor edilir. Bununla birlikte, Dünya’daki her şey aynı yer çekimine maruz kaldığından, genellikle denklemin “g” kısmını düşürüyoruz ve sadece ağırlıkları kütle olarak aynı birimlerde rapor ediyoruz. Bu doğru değil ama Dünya’dan ayrılıncaya kadar sorun yaratmıyor!

Diğer gezegenlerde, yer çekimi farklı bir değere sahiptir, yani Dünya’daki bir kütle, başka bir gezegende aynı kütleye sahipken, farklı bir ağırlığa sahip olacaktır. Dünya üzerindeki 68 kg’lık bir kişi, Mars’ta 26 kg ve Jüpiter’de 159 kg ağırlığındadır.

Kütle ile ağırlık aynı şey midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir