Krom Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Krom elementi simgesi, sembolü, atom numarası

Krom parlak çok sert, kristalimsi, çelik grimsi metaldir. Atom numarası 24 olup periyodik tablonun 6. grubunda atom ağırlığı 51.996 olan ve yoğunluğu küp santimetre 7.19 gram olan ilk elementtir.

Krom elementini kim kaç yılında keşfetti

Krom, Fransız kimyager Nicolas Louis Vauquelin tarafından 1797 yılında mineral krokoit (kurşun kromat) örneğinden keşfedilmiştir. Krom trioksitle (Cr2O3) kömürle (karbon) reaksiyona girerek iğne gibi krom metal kristalleri elde etti.

Krom elementinin özellikleri

Krom, sert, parlak, çelik-gri bir metaldir. Krom çok parlak olabilir.

Paslanmaz çelik serttir ve krom ilavesi nedeniyle korozyona karşı direnir.

Lipid ve şeker metabolizması için az miktarda trivalent krom gerekir. Hexavalent krom ve bileşikleri son derece zehirli ve aynı zamanda kanserojen. +1, +4 ve +5 oksidasyon durumları da daha az görülmesine rağmen oluşur.

Krom, üç kararlı izotop karışımı olarak doğal olarak bulunur: Cr-52, Cr-53 ve Cr-54. Krom-52, doğal bolluğunun % 83.789’unu oluşturan en bol izotoptur. 19 radyoizotop karakterize edilmiştir. En istikrarlı izotop, 1.8 × 1017 yıllık yarılanma ömrüne sahip olan krom-50 dir.

Havadaki krom, oksijenle pasifleştirilir ve birkaç atom kalınlığında bir spinel olan koruyucu bir tabaka oluşturur. Kaplanan metal genellikle krom olarak adlandırılır.

Krom, Dünya’nın kabuğunda 21. veya 22. en bol elementtir. Yaklaşık 100 ppm konsantrasyonda bulunur.

Çoğu krom, mineral kromu madenciliği ile elde edilir. Nadir olmasına rağmen yerli krom da mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir