Kristallendirme Yöntemleri, Metodları Nelerdir?

Kristallendirme Yöntemleri

Bir maddeyi kristalleştirmek için kullanılan birçok yöntem vardır. Büyük ölçüde, bu, başlangıç malzemesinin bir iyonik bileşik (ör., Tuz), kovalent bileşik (ör., Şeker veya mentol) veya bir metal (ör., Gümüş veya çelik) olup olmadığına bağlıdır. Büyüyen kristallerin yolları şunlardır:

  • Bir çözelti veya eriyik soğutma
  • Buharlaşan çözücü
  • Çözünenin çözünürlüğünü azaltmak için ikinci bir çözücünün eklenmesi
  • Yüceltme, süblimleştirme
  • Çözücü tabakalama
  • Başka bir katyon veya anyon ekleyerek

En yaygın işlem, çözücünün en azından kısmen çözünür olduğu bir çözücü içinde çözülmesidir. Çözünürlüğü arttırmak için çözeltinin sıcaklığı genellikle artar, böylece maksimum çözelti miktarı çözelti haline gelir. Daha sonra, ılık veya sıcak karışım çözünmemiş materyali veya safsızlıkları gidermek için süzülür. Kalan solüsyon (filtrat), kristalleşmeyi indüklemek için yavaşça soğumaya bırakılır. Kristaller, çözeltiden çıkarılabilir ve kurutulmasına veya çözülmedikleri bir çözücü kullanılarak yıkanmasına izin verilir. İşlem, numunenin saflığını arttırmak için tekrarlanırsa, yeniden kristalleştirme denir.

Solüsyonun soğutma hızı ve çözücünün buharlaşma miktarı, ortaya çıkan kristallerin boyut ve şeklini büyük ölçüde etkileyebilir. Genel olarak, daha yavaş daha iyidir: çözeltiyi yavaşça soğutun ve buharlaşmayı en aza indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir