Kripton Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Kripton nedir, sembolü, simgesi, atom numarası

Kripton kimyasal elementi asal bir gaz ve bir metal olmayan olarak sınıflandırılır. Görünüşü yoğun, renksiz, kokusuz, tatsız gaz olan bu elementin simgesi Kr ve atom numarası da 36’dır.

Kripton elementinin keşfedilmesi

1898 yılında William Ramsay ve yardımcısı Morris Travers tarafından keşfedildi.

İskoç kimyageri William Ramsay ve yardımcısı İngiliz kimyager Morris Travers 1898’de Londra’da kripton keşfetti. Ramsay daha önce helyum ve argon keşfetti. Periyodik masanın aynı grubunda daha fazla yeni element bulunduğunun farkındaydı.

Ramsay ve Travers, helyum ve argon arasındaki periyodik tablodaki boşluğu değerlendirdiler. Bu boşluğu doldurmak için yeni bir unsurun (şu anda neon olarak anıldığı) gerekçelendirildiğini düşünüyorlardı; Onu bulmaya kararlıydılar. Ve buldular, ancak arama yaptıktan sonra ilk önce başka bir yeni unsur daha ortaya çıkardı: kripton.

Ramsay ve Travers, havadan büyük miktarda argon çıkaracaklarına karar verdiler. Argonun sıvılaştıracaklarını ve sonra en hafif kesirlerin yeni gaz içerdiğinden emin olmak için onu ayrı fraksiyonlara ayırıyorlardı. Sıvı gazlarla uğraşma deneyiminden yoksun olarak, onunla nasıl çalışılacağını bulmak için bir litre sıvı hava elde ettiler. Uygulama esnasında, çoğunu buharlaştırdılar ve sadece 100 ml bıraktılar. Ramsay, bu kalıntı numunede argondan daha hafif olan yeni gazın bulunmayacağını biliyordu, ancak heyecan verici fikir, ona yeni, daha ağır bir gazın mevcut olabileceğini gösterdi.

Travers, bu düşünceyle, kızgın bakır ve magnezyum kullanarak gazdan oksijeni ve azotu uzaklaştırdı. Geriye kalan gazın bir örneğini bir vakum tüpüne yerleştirdi ve gaz tayfını ölçmek için yüksek voltaj uyguladı. Ramsay ve Travers, sabit basınçta gazın özgül ısısının sabit hacimdeki özgül ısısına oranını ölçmüş ve bunun 1.66 olduğunu bulmuşlardır. Bu değer, ancak yeni bir gazın tek atomlardan oluşması halinde elde edilebileceğini ve bunun bir bileşik olamayacağını ispatladı. Eğer bir bileşik değildi, yeni bir unsur olmalıydı.

Krypton keşfedildi. Ramsay, öğenin adını Yunanca ‘gizli’ anlamına gelen ‘kriptos’ kelimesinden seçti.

Kripton elementinin özellikleri

Kripton genellikle inerttir, ancak moleküller oluşturabilir. İlk kripton molekülü, kripton difluorür (KrF2), 1963 yılında keşfedilmiştir.

Dünya atmosferi milyonda bir kripton bolluğunda yaklaşık 1 parçaya sahiptir.

Kripton, havadan fraksiyonel distilasyon ile elde edilebilir.

Kripton içeren ampuller, fotoğraf ve pist ışıkları için yararlı olan parlak bir beyaz ışık üretebilir.

Krypton genellikle gaz ve gaz iyon lazerlerinde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir