Kobalt Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Kobalt nedir, simgesi, sembolü, atom numarası

Kobalt, bir geçiş metali olarak sınıflandırılır. Sert, sünek, cilalı mavimsi-gri metal bir görünüşe sahip olan bu elementin simgesi Co olup atom numarası 27’dir.

Kobalt elementinin keşfedilmesi

1735 yılında George Brandt tarafından keşfedilmiştir. Eski zamanlardan beri mavi cam ve seramik üretimi için kobalt bileşikleri kullanılmıştır. Element önce İsveçli kimyager George Brandt tarafından 1735 yılında izole edildi. Camda mavi renge neden olan bizoflu değil, daha önce de düşünülmüş olan kobalt elementinin varlığını gösterdi. Kobalt kelimesi, goblin ya da elf anlamına gelen Alman koboldundan türetilmiştir.

Kobalt elementinin özellikleri

Kobalt mavimsi beyaz, parlak, sert, kırılgan bir metaldir. Ferromanyetik.

Metal kimyasal olarak aktiftir, birçok bileşik oluşturmaktadır. Kobalt, manyetik öğelerin en yüksek sıcaklığına kadar manyetik kalır (1121oC’de bir Curie noktası vardır).

Kobalt sert, kırılgan bir metaldir. Görünüşte demir ve nikele benzer. Kobalt, demirin 2 / 3’üne yakın bir manyetik geçirgenliğe sahiptir. Kobalt, geniş bir sıcaklık aralığında iki allotrop karışımı olarak bulunur. B-formu 400 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda egemen olurken, a-formu daha yüksek sıcaklıklarda baskındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir