Klor Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Klor nedir, simgesi, atom numarası, kim keşfetti, keşfedilme tarihi

Klor (element sembolü, simgesi Cl), her gün karşılaştığınız ve yaşamak için ihtiyaç duyduğunuz bir elementtir. Periyodik cetveldeki element numarası 17 olan klor, halojen element grubuna aittir.

Klor, VIIA grubunda bulunan hafif, keskin kokulu, yeşilimsi sarı renkli, tahriş edici ve zehirleyici bir gaz. Havadan 2,5 kat ağır olan klor ilk zamanlar bir bileşik olarak kabul ediliyordu. Klor ilk olarak 1774 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedildi. 1811 yılında ise bugünkü ismi Humphry Davy tarafından verildi.

Klor elementinin özellikleri

Klor ikinci en hafif halojendir. Diğer halojenler gibi, -1 anyonu kolayca oluşturan son derece reaktif bir elementtir. Yüksek reaktiviteye sahip olduğu için klor bileşiklerinde bulunur. Serbest klor nadirdir, ancak yoğun bir diatomik gaz olarak bulunur.

Klor bileşikleri antik zamanlardan beri insan tarafından kullanılmış olmasına rağmen, saf klor, 1774 yılına kadar (amaçla) üretilmedi; Carl Vinhelm Scheele, klorin gazı oluşturmak için magnezyum dioksit ile spiritüel salis (şimdi de hidroklorik asit) ile reaksiyona girdi. Scheele, bu gazı yeni bir element olarak tanımıyor, bunun yerine oksijen içerdiğine inanıyordu. 1811’e kadar Sir Humphry Davy gazın aslında önceden belirlenemeyen bir unsur olduğuna karar vermedi. Davy klor adına verdi.

Saf klor, yeşilimsi-sarı bir gaz veya sıvıdır (klorlu bir ağartıcı gibi). Öğe adı renginden gelir. Yunanca kloros sözcüğü yeşilimsi-sarı anlamına gelir.

Klor, okyanustaki 3. en bol elementtir (kütle itibariyle% 1.9) ve Dünya’nın kabuğunda 21. en bol elementtir.

Dünya okyanusunda çok fazla klor var ki, bir şekilde birdenbire bir gaz olarak serbest bırakıldıysa, şimdiki atmosferimizden 5 kat daha fazla ağırlaşacaktı.

Klor yaşayan organizmalar için gereklidir. İnsan vücudunda, osmotik basıncı ve pH’ı düzenleyen ve midede sindirimi kolaylaştıran klorür iyonu olarak bulunur. Eleman genellikle tuz yemeyle elde edilir, ki bu tuz sodyum klorürdür (NaCl). Hayatta kalmak için ihtiyaç duyulmasına rağmen, saf klor çok toksiktir. Gaz solunum sistemi, cilt ve gözleri tahriş eder. Havadaki bin başına 1 parçaya maruz kalma ölüme neden olabilir. Birçok ev kimyasalları klor bileşikleri içerdiğinden, toksik gazlar açığa çıktığı için bunları karıştırmak risklidir. Özellikle, klorlu çamaşır suyu ile sirke, amonyak, alkol veya aseton karışımı önlemek önemlidir.

Klor gazı toksiktir ve havadan daha ağır olduğundan kimyasal bir silah olarak kullanılmıştır. İlk kullanım I. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından 1915’te yapıldı. Daha sonra gaz, Batı Müttefikleri tarafından da kullanıldı. Gazın etkinliği sınırlıydı çünkü güçlü kokusu ve ayırt edici rengi askerleri varlığına uyardı. Askerler daha fazla zemin arayarak ve nemli bezle nefes alarak gazdan kendilerini koruyabilirler çünkü klor suda erir.

Doğal klor iki kararlı izotoptan oluşur: klor-35 ve klor-37. Klor-35 elementin doğal zenginliğinin% 76’sını oluşturur, klor-37 elementin% 24’ünü oluşturur. Birçok klor radyoaktif izotopu üretildi.

İlk zincirleme reaksiyon, beklediğiniz gibi, bir nükleer reaksiyon değil, bir klor içeren kimyasal bir reaksiyondu. 1913’te Max Bodenstein, ışığa maruz kaldıktan sonra patlayan klor gazı ve hidrojen gazı karışımını gözlemledi. Walther Nernst 1918’de bu olgu için zincirleme reaksiyon mekanizmasını açıkladı. Klor, oksijenle yanan ve silikon yakma işlemleri vasıtasıyla yıldızlar halinde üretildi.

Klor Elementinin Kullanım Alanları

Klor Elementinin Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir