Keçileri Kaçırmak Deyiminin Anlamı Öyküsü Hikayesi

Keçileri Kaçırmak deyiminin anlamı

Düşünme yeteneğini kaybetmek, aklını oynatmak, delirmek, bunalım içinde olmak gibi durumlar için kullanılmaktadır.

Keçileri Kaçırmak deyiminin hikayesi öyküsü kısaca

Dağda keçilerini otlatan bir çoban, öğle sıcağında, bir ağacın altında uyuyakalmış. Uyandığında keçilerin otladığı yerde bulunmadığını görmüş. Aramış, aramış, keçilerini bir türlü bulamamış. Kendi kendine, “Şimdi keçilerin sahibine ne söyleyeceğim? Ağa beni döve döve öldürür, koca sürü nereye kaybolur?” demiş. Çoban, sağa sola koştururken, “Çobanlık görevimi yapamadım, keçileri kaçırdım.” diye yakınırmış. Önüne gelene, “Keçileri kaçırdım, şimdi ben ne yapacağım?” diye sormaya ve anlamlı anlamsız konuşmaya başlamış. Köylüler de merak edip keçileri aramaya başlamışlar.

Bu arada suları içip serinleyen keçiler, mağaradan çıkmış, çobanın bıraktığı yerde otlamaya başlamışlar. Köylüler sürüyü yerinde bulunca şaşırmış ve keçileri tek tek saymışlar. Ortada bir durumun olmadığını gören köylüler, çobanın aklını oynattığına hükmetmişler.

Bir başka şekilde;

Bir çoban dağda keçilerini otlatırken bir ağacın altında uyuyakalmış. Uyandığında keçileri yokmuş çünkü keçiler o esnada mağaranın içine girmiş. Çoban aramış taramış keçilerini bir türlü bulamamış. Her önüne gelene keçilerin soruyor ve keçilerin sahibine ne cevap vereceğini düşünüp duruyormuş. Bunların sahibi beni döve döve öldürür diyormuş.

Çobanın bu haline üzülen insanlar hep beraber keçileri aramaya koyulmuş. Nereye baksalar da keçileri bulamamışlar. Ancak bir süre sonra keçileri çobanın kaybettiği yerde bulmuşlar ve çok şaşırmışlar. Onlar da keçilerin mağarada olduğundan habersizmiş. Bu durumda çobanın aklını kaybettiğini düşünmüşler.

4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir