Karbondioksit Zehirli midir yoksa Değil midir?

Soru

Karbondioksit zehirli bir gaz mıdır yoksa değil midir?

Ön bilgi

Muhtemelen karbondioksitin nefes aldığınız havada bulunan bir gaz olduğunu biliyorsunuzdur. Karbon dioksit gazı solunumun bir yan ürünü olarak teneffüs edersiniz. Atmosferdeki karbon dioksit sera gazlarından biridir. Doğal olarak birada oluşan sodaya eklendiğini ve katı halde kuru buz olduğunu keşfediyorsunuz. Bildiğiniz bilgilere dayanarak, karbon dioksitin zehirli olduğunu mu yoksa toksik olmayan mı yoksa aradaki bir yerde mi olduğunu düşünüyorsunuz?

Cevap

Normalde karbon dioksit zehirli değildir. Hücrelerinizden kan dolaşımına ve buradan ciğerlerinize yayılır, ancak vücudunuzun her yerinde bulunur.

Bununla birlikte, yüksek karbon dioksit konsantrasyonlarını soluduğunuzda (örneğin bir plastik torba veya çadırdan) havayı soluyorsanız, karbondioksit zehirlenmesi hatta karbon dioksit zehirlenmesi riski altında olabilirsiniz. Karbondioksit zehirlenmesi oksijen konsantrasyonundan bağımsızdır, bu nedenle hayatı desteklemek için yeterli miktarda oksijen bulundurabilirsiniz, ancak yine de kanınızdaki ve dokularınızdaki artan karbon dioksit konsantrasyonunun etkilerinden muzdarip olursunuz.

Karbondioksit zehirlenmesinin belirtileri arasında yüksek tansiyon, cildin yıkanması, baş ağrısı ve seğirme kasları sayılabilir. Daha yüksek seviyelerde, panik, düzensiz kalp atışı, halüsinasyon, kusmuş ve potansiyel olarak bilinç kaybı veya hatta ölüm yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir