Karbon (Carbon) Nedir? Karbon Özellikleri, Simgesi, Sembolü, Atom Numarası

Karbon nedir? Simgesi, atom numarası

Karbon, periyodik masada atom numarası 6 olan elementtir. Bu ametal (nonmetal) bildiğimiz yaşamın temeli. Simgesi, sembolu C’dir.

Karbonun özellikleri

Her karbon atomu 6 proton ve elektrona sahiptir. Element doğal olarak üç izotop karışımı olarak bulunur. Bu karbonun çoğu 6 nötrona (karbon-12) sahiptir, artı az miktarda karbon-13 ve karbon-14 bulunmaktadır.

Karbon-12 ve karbon-13 kararlıdır. Karbon-14 organik maddenin radyoizotop tarihlemesi için kullanılır. Toplam 15 izotop karbonu bilinmektedir.

Saf karbon, allotrop olarak adlandırılan birkaç farklı formdan herhangi birini alabilir. Bu allotropların belirgin şekilde farklı özellikleri vardır. Örneğin, elmas herhangi bir elementin en zor formudur, grafit çok yumuşaktır ve grafen çelikten daha güçlüdür. Elmas şeffafken diğer karbon şekilleri opak gri veya siyahtır. Karbon allotroplarının tümü, oda sıcaklığında ve basıncında katı maddelerdir.

Element adı karbon kömürün Latin kelimesinden carbo gelir. Atom numarası 6 için eleman sembolü C’dir. Karbon, eski insanlık tarafından saf biçimde bilinen elementler arasındadır.

Karbon, 3500 ° C’de (3773 K, 6332 ° F) saf elementlerin en yüksek erime noktasına sahiptir.

Karbon, insanlar tarafından, kütlece (oksijenden sonra) ikinci en bol elementtir. Canlı bir organizmanın kütlesinin yaklaşık% 20’si atom numarası 6’dır.

Karbon, evrende dördüncü en bol elementtir. Element, helyum atomlarının atom numarası 4 (berilyum) oluşturmak için kaynaştığı üçlü alfa işlemi vasıtasıyla yıldızlar halinde oluşur ve daha sonra atom numarası 2 (helyum) ile birleşerek atom numarası 6 oluşturur.

Dünya üzerindeki Karbon, Karbon Döngüsü boyunca sürekli olarak geri dönüştürülür. Vücudundaki tüm karbon bir zamanlar atmosferde karbondioksit olarak var olmuştu.

Saf karbon, toksik olmadığı kabul edilir, ancak solunum akciğer hasarına neden olabilir. Dövme yapmak için tarih öncesi çağlardan beri kullanılmaktadır. 5300 yıllık dondurulmuş bir ceset olan Otzi’nin Iceman’ın dövmeleri muhtemelen odun kömürü kullanılarak üretildi.

1961’de IUPAC, atom ağırlık sisteminin temeli olarak izotop karbon-12’yi benimsedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir