Kan Hücreleri Nelerdir – Akyuvar, Alyuvar, Trombositlerin Yapısı ve Görevleri

Hematopoietik hücre, hemosit veya hematosit olarak da adlandırılan bir kan hücresi, hematopoez yoluyla üretilen ve çoğunlukla kanda bulunan bir hücredir.

Kan hücreleri nelerdir?

Kırmızı kan hücreleri (Alyuvarlar) – Eritrositler

Beyaz kan hücreleri (Akyuvarlar) – Lökositler

Trombositler – Trombositler

Kırmızı kan hücreleri (Alyuvarlar) – Eritrositler:

Kırmızı kan hücreleri veya eritrositler öncelikle oksijen taşımakta ve hemoglobin kullanımı ile karbon dioksit toplamaktadır ve yaklaşık 120 gün ömrüne sahiptir. Oluşma sürecinde, tek başına bir kök hücre evresinden geçer. Kırmızı kan hücreleri kanın hücre bölümünün neredeyse tamamını meydana getirirler. Sağlıklı hücrelerin korunması için beyaz kan hücreleri yanında görev yapıyorlar. Alyuvarlar yetişkinlerde kırmızı kemik iliğinde oluşur. Ömrünün tamamlanmasından sonra, dalakta ve karaciğerde yok edilirler.

Beyaz kan hücreleri (Akyuvarlar) – Lökositler:

Beyaz kan hücreleri veya lökositler, vücudu hem bulaşıcı hastalıklara hem de yabancı maddelere karşı koruyan bağışıklık sisteminin hücreleridir. Beş çeşit lökosit bulunur ve bunların hepsi, bir hematopoietik kök hücreler olarak bilinen kemik iliğinde çok üretimli hücrelerden üretilir ve türetilir. Ortalama insan vücudunda yaklaşık 3-4 gün yaşarlar. Lökositler, kan ve lenfatik sistem de dahil olmak üzere vücudun tamamında bulunur. Beyaz kan hücrelerinin iki ana kategorisi granülositler ve agranülositlerdir. Nötrofiller (bir çeşit granülosit) tüm Akyuvarların en bol miktarıdır.

Trombositler – Trombositler:

Trombositler ya da trombositler ya da sarı kan hücreleri, prekürsör megakaryositlerin parçalanmasından türetilen, çok küçük, düzensiz şekilli net hücre parçacıklarıdır (yani DNA içeren bir çekirdeği olmayan hücreler), 2-3 mikron çapındadır. Bir trombositin ortalama ömrü normal olarak sadece 5-9 gün arasındadır. Trombositler doğal bir büyüme faktörü kaynağıdır. Memelilerin kanında dolaşırlar ve hemostaza karışırlar, kan pıhtılarının oluşmasına neden olurlar. Trombositler bu pıhtıları oluşturmak için iplik benzeri lifleri serbest bırakır.

Trombosit sayısı çok düşükse aşırı kanama olabilir. Bununla birlikte, trombosit sayısı çok yüksek olursa, kan pıhtıları tromboz oluşturabilir ve bu da kan damarlarını tıkayabilir ve inme, miyokard enfarktüsü, pulmoner emboli gibi olaylara veya vücudun diğer bölgelerine kan damarlarının tıkanmasına neden olabilir kolların veya bacakların uçları olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir