Kalsiyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası

Kalsiyum yaşamak için ihtiyacınız olan elementlerden biridir, bu nedenle bu konuda biraz bilgi sahibi olmalısınız.

Kalsiyum nedir, simgesi, sembolü, atom numarası, kim keşfetti, keşif tarihi

Kalsiyum soluk sarı bir renk geliştiren gümüş ile gri katı metaldir. Periyodik tabloda atom numarası 20 olan ve Ca simgesi bulunan elementtir. Çoğu geçiş metalinden farklı olarak, kalsiyum ve bileşikleri düşük toksisite gösterirler. Bu element, insan beslenmesi için zaruridir.

Keşfi: Sir Humphrey Davy 1808 İngiltere.

Kalsiyum elementinin özellikleri

Kalsiyum, periyodik tabloda atom numarası 20 olan elementtir, bu da her kalsiyum atomunun 20 protona sahip olduğu anlamına gelir. Periyodik tablo sembolü Ca ve atom ağırlığı 40.078’dir. Doğada özgür bulunmaz, ancak yumuşak gümüşi-beyaz bir toprak alkali metal haline dönüştürülebilir. Alkalin toprak metalleri reaktif olduğu için, saf kalsiyum tipik olarak havaya veya suya maruz bırakıldığında metal üzerinde hızla oluşan oksidasyon katmanından mat veya gri renk alır. Saf metal bir çelik bıçak kullanılarak kesilebilir.

Kalsiyum, okyanuslarda ve topraklarda yaklaşık% 3’lük bir seviyede bulunan Dünya’nın kabuğunda 5. en bol elementtir. Güneş sisteminde ağırlıkça milyonda yaklaşık 70 parça bulunur. Doğal kalsiyum altı izotop karışımıdır, en zengin (% 97) kalsiyum-40’dır.

Eleman hayvansal ve bitki beslenmesi için gereklidir. Kalsiyum, iskelet sistemlerinin oluşturulması, hücre sinyalleri verme ve kas hareketinin hafifletilmesi de dahil olmak üzere birçok biyokimyasal reaksiyona katılır. İnsan vücudundaki en bol metal olup, çoğunlukla kemiklerde ve dişlerde bulunur. Ortalama bir yetişkin kişiden tüm kalsiyumu çıkardıysanız, yaklaşık 2 kilo (1 kilogram) metal alırsınız. Kalsiyum, kalsiyum karbonat şeklinde, kabukları oluşturmak için salyangoz ve kabuklu deniz hayvanları tarafından kullanılır.

D vitamini insan vücudunun kalsiyum emilimi için gereklidir. D vitamini, kalsiyum emiliminden sorumlu intestinal proteinlerin üretilmesine neden olan bir hormona dönüştürülür.

Kalsiyum ve bileşikleri toksik olarak kabul edilmezken, çok fazla kalsiyum karbonat diyet takviyesi veya antasit sindirerek süt-alkali sendromuna neden olabilir; bu, bazen ölümcül böbrek yetmezliğine yol açan hiperkalsemi ile ilişkilendirilir. Günlük aşırı miktarda tüketim 10 gr kalsiyum karbonat / günde olur, ancak günde 2.5 gr kadar kalsiyum karbonat belirtileri bildirilmiştir.

Kalsiyum, çimento yapmak, peynir yapmak, metalik olmayan yabancı maddeleri alaşımlardan uzaklaştırmak ve diğer metallerin hazırlanmasında indirgeme maddesi olarak kullanılır. Romalılar kalsiyum oksit yapmak için kalsiyum karbonat olan kireç taşını ısıtıyorlardı. Kalsiyum oksit, günümüze kalan su kemerleri, anfitiyatrolar ve diğer yapıları inşa etmek için taşlarla karıştırılan çimento yapmak için su ile karıştırıldı.

Saf kalsiyum metal şiddetle ve bazen su ve asitlerle şiddetli tepki verir.

“Kalsiyum” öğesi “kalsis” veya “kireç” anlamına gelen “calx” Latince sözcüğünden gelir. Kireç (kalsiyum karbonat) oluşumuna ek olarak, mineral kalsiyum, jips (kalsiyum sülfat) ve floritte (kalsiyum florid) bulunur.

Kalsiyum, antik Romalıların kalsiyum oksitten kireç yaptığı bilinirken, 1. yüzyıldan beri bilinmektedir.

Kalsiyum Elementinin Kullanım Alanları, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kalsiyum Elementinin Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir