Kalay Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Kalay nedir, atom numarası, simgesi, sembolü

Kalay elementi diğer metal (beyaz kalay) veya ametal (gri kalay) olarak sınıflandırılır. Görünüşü gümüşümsü beyaz, yumuşak, yumuşak, sünek metal olup, atom numarası 50 ve simgesi, sembolü Sn‘dir.

Kalay elementi kim tarafından, kaç yılında ve nasıl keşfedildi

Antik çağlardan beri bilinmektedir. Kimin keşfettiği ve keşif tarihi bilinmiyor. Kalay Latince isim olan ‘stannum’ ‘dan geliyor.

Kalay elementinin başlıca özellikleri

Kalay, yüksek parlaklık gerektiren, yumuşak metalik gümüşi beyaz bir metaldir. Oldukça kristal yapılı bir yapıya sahiptir ve orta derecede sünektir.

İki veya üç allotropik kalay türü mevcuttur. Gri veya bir kalay kübik bir yapıya sahiptir. Isınma üzerine, 13.2 ° C’de gri teneke, tetragonal bir yapıya sahip beyaz veya b kalayda değişir.

Kalay 13.2 ° C ısıya kadar soğutulur, sonra bir geçiş, çinko ya da alüminyum gibi yabancı maddelerin etkilenir ve bizmut, antimon, az miktarda mevcutsa, önlenebilir olmasına rağmen, yavaş yavaş, gri forma beyaz biçimde değişir.

Kalay, deniz, damıtılmış veya yumuşak musluk suyuna karşı dayanıklıdır, ancak güçlü asitler, alkaliler ve asit tuzlarında aşınır. Bir çözeltide oksijenin bulunması korozyon hızını hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir