Kadmiyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Kadmiyum nedir, atom numarası, simgesi, sembolü

Kadmiyum kimyasal bir element olup geçiş metali olarak sınıflandırılır. Görünüşü yumuşak, mavi-beyaz metal olan atom numarası 48 ve sembolü – simgesi de Cd’dir.

Kadmiyum elementi kim tarafından kaç yılında nasıl keşfedildi

Kadmiyum, Alman kimyager Friedrich Stromeyer tarafından 1817’de çinko oksit içindeki bir safsızlık olarak keşfedilmiştir.

Stromeyer, Almanya’nın Hildesheim kasabasındaki eczaneleri incelemek üzere hükümetten gelen talep üzerine keşifler yaptı.

O günlerde halen olduğu gibi cilt koşullarını tedavi etmek için çinko oksit kullanıldı. Bazı nedenlerden dolayı, Hildesheim’in eczaneleri normal çinko oksit yerine çinko karbonat satıyorlardı. Stromeyer, kırmızı sıcak olana kadar çinko karbonatın ısıtılmasının oksit haline dönüşeceğinin farkındaydı. Bunu eczanelerden gelen numunelerle yaptı. Parlak beyaz karbonatın beyaz olması gereken bir oksit haline geldiğini, ancak aslında sarı / turuncu olduğunu keşfetti. Normalde bu renk demir veya kurşun kirliliğini önermekle birlikte, Stromeyer bu elementlerin herhangi bir izini bulamadı.

Daha ileri çalışmalar yaptı ve diğer çinko bileşiklerinin de yeni metalini içerdiğini keşfetti. O, ‘saf’ çinko metali analiz etti ve yeni metalinin bu durumda bulunduğu keşfetti. Yeni metalin çinko ve bileşimlerinde% 0.1 ile% 1 arasında bulunduğunu ve bu kadından 3 gram saf kadmiyum metali izole edebildiğini tahmin etti. Stromeyer, kalamin için Latince adı olan ‘kadmiyalardan sonra kadmiyumun adını önerdi. Kalamin, bir çinko cevheri için eski bir isim.

Kadmiyum elementinin başlıca özellikleri

Kadmiyum, bıçakla kolaylıkla kesilebilecek kadar yumuşak mavi-beyaz bir metaldir.

Atom Numarası 48

Sembolü Cd

Latin kadmiyeri, Yunanca kadmeia – kalamin, çinko karbonat için eski addır. Kadmiyum ilk kez Stromeyer tarafından çinko karbonatdaki bir safsızlık olarak keşfedilmiştir.

Kadmiyum, çinko cevherleriyle ilişkili küçük miktarlarda (örn., Sfalerit ZnS) bulunur.

Kadmiyum çinko, kurşun ve bakır cevherlerinin arıtılması esnasında yan ürün olarak bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir