Kaç Çeşit Kan Grubu Var – Alıcı ve Verici Kan Grupları

Tüm kan aynı temel unsurlardan oluşsa da, tüm kan aynı değildir. Aslında, sekiz farklı ortak kan türü vardır; bunlar, bazı antijenler varlığı veya yokluğu ile belirlenir – vücuda yabancıysa bağışıklık tepkisini tetikleyebilen maddeler. Bazı antijenler, hastanın bağışıklık sistemini kan dolaşımına saldırmak için tetikleyebileceğinden, güvenli kan transfüzyonları dikkatli kan tiplendirme ve çapraz uyuma bağlıdır.

Kan hücresi belirteçleri mikroskobiktir. Ancak kan transfüzyonundan sonra kabul veya reddedilmek arasında fark yaratabilirler. Dolayısıyla tıp uzmanları, kanları farklı işaretleyicilere dayalı olarak gruplar.

A ve B – kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde iki antijenin varlığı veya yokluğu ile belirlenen dört ana kan grubu vardır:

  • A – Bu kan türünün “A” olarak bilinen bir işaretçisi vardır.
  • B – Bu kan türünün “B.” olarak bilinen bir işaretçisi vardır.
  • AB – Bu tipteki kan hücreleri hem A hem de B işaretlerine sahiptir.
  • 0 – Bu kan tipi A veya B işaretlerine sahip değil.

Alıcı ve verici kan grupları:

Alıcı Verici
O− O+ A− A+ B− B+ AB− AB+
O− Evet Yok Yok Yok Yok Yok Yok Yok
O+ Evet Evet Yok Yok Yok Yok Yok Yok
A− Evet Yok Evet Yok Yok Yok Yok Yok
A+ Evet Evet Evet Evet Yok Yok Yok Yok
B− Evet Yok Yok Yok Evet Yok Yok Yok
B+ Evet Evet Yok Yok Evet Evet Yok Yok
AB− Evet Yok Evet Yok Evet Yok Evet Yok
AB+ Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet

İnsan kanının özelliklerini belirtmek için, antikorlar ve antijenlere göre belirlenmiş olan sınıflandırma sistemivardır. Alyuvarların üzerinde, kan proteinlerine göre oluşan gruplar bulunmaktadır. Bu proteinler, A, B ve RH proteinleri olmak üzere 3 çeşide ayrılırlar ve aralarında 8 adet kan grubu oluştururlar. Bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar da kanda bulunmaktadır. Bunlar da A, B ve RH antikoru olarak adlandırılır. Bilinen hiçbir kanın yapısında antikorlar ve protein yan yana bulunmaz. Eğer birlikte olursa, birbirlerini tutarak katılaşır ve çökelirler. Kişiler arasında kan transfüzyonu yapılabilmesi için, alıcı ve vericilerin kanlarındaki protein ve antikorların incelenmesi gerekmektedir. Farklı gruplara sahip kişiler arasında kan alışverişi yapılamaz. Sadece AB grubu içerisinde bulunanlar “genel alıcı” (A, B ve 0 gruplarından kan alabilir, yani evrensel alıcıdır), 0 grubu içinde olanlar ise “genel verici”dir (diğer kan gruplarının hepsine verebilir, fakat yalnız 0 grubu kan alabilir).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir